Artykuły

Wrocław. Trwają przygotowania do premiery "Balu maskowego"

"Bal maskowy" Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego będzie najnowszą superprodukcją przygotowywaną przez Operę Wrocławską. Premiera spektaklu odbędzie się 15 czerwca na wrocławskim Stadionie Olimpijskim.

Akcja opery dzieje się w Bostonie. Opowiada ona historię miłości gubernatora Riccardo i Amelii, żony jego przyjaciela Renata. Bohaterowie, pomimo wzajemnego uczucia, wybierają jednak wierność przyjacielowi i mężowi. Renato, sądząc, że został zdradzony, przyłącza się jednak do spiskowców

przygotowujących zamach na gubernatora.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Znaniecki, "Bal maskowy" nie jest operą radosną, zmusza do głębokich wzruszeń i refleksji, a podstawą jej niezwykłości jest zmieniająca się nieustannie konwencja.

- Rozbawiony władca zapomina o tym, że jesteśmy śmiertelni, że w każdej chwili, nawet w czasie balu, można stracić życie. Myślę, że pokażemy bal o nas, o ludziach i metaforze ludzkiego losu, nie wchodząc jednak przy tym w jakiś konkretny czas historyczny - mówił reżyser.

Specjalnie na potrzeby spektaklu na Stadionie Olimpijskim zbudowano ogromny, mierzący 30 m, zegar z ośmiometrowymi wskazówkami, który jest głównym elementem dekoracji. "To nasz wielki, metaforyczny zegar losu. Przesuwane wskazówki ustawiają natomiast ruch sceniczny - tłumaczył Znaniecki.

Kierownik muzyczny i dyrygent Tomasz Szreder zaznaczył, że opera charakteryzuje się przepiękną muzyką, która pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Verdiego, a charakterystyczną jej cechą jest zderzenie muzyki komicznej z tragiczną, a do tego "piękne melodie, arie oraz dramatyczne sceny".

Partie Riccardo zaśpiewają Nikolay Dorozhkin i Sergey Drobyshevsky, w rolę Renato wcielą się Giuseppe Altomare i Michał Kowalik, a w Amelię Barbara Kubiak.

W spektaklu udział weźmie w sumie 400 osób. Przygotowanych zostało prawie 500, ważących od 30 do 35 kg, kostiumów, a w trakcie trwania opery chór będzie się przebierał kilkakrotnie.

Przedstawiania zaplanowano na 15 i 17 czerwca, jednorazowo widowisko będzie mogło obejrzeć ok. 13 tys. osób. 15 czerwca operę poprzedzi I Wrocławski Korowód Masek, który wyruszy spod Opery Wrocławskiej i dotrze do Strefy Kibica, która znajduje się w Rynku. 17 czerwca odbędzie się natomiast I Dolnośląski Karnawał Odrzański, czyli spływ Odrą od przystani przy Hali Targowej do ul. Na Grobli przy Kładce Zwierzynieckiej, gdzie odbędzie się rodzinny piknik.

Przed spektaklami i imprezami towarzyszącymi widzowie będą mogli także kupić maski karnawałowe wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację wyjazdów wakacyjnych dla najbiedniejszych dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji