Artykuły

Gdańsk. Kultowy serial wg Maliny Prześlugi

"Arabela" - kultowy serial, który w zabawny sposób łączył świat baśniowych fantazji z realiami socjalistycznej Czechosłowacji zobaczymy na deskach Teatru Wybrzeże. Premiera 1 czerwca o godz. 18.

Jeżeli ktoś zna tę filmową opowieść postacie wydadzą mu się znajome, ale akcja na pewno go zaskoczy.

- Przedstawienie różni się od filmu, i dobrze - mówi reżyser Paweł Aigner. - Z naiwną bajeczką nasz spektakl nie ma nic wspólnego. Widzowie, którzy widzieli film, przypomną sobie pewne rzeczy, ale też zupełnie na nowo go odczytają. Nie ma wątku politycznego. Jest raczej historia zemsty Rumburaka, odrzucanego konkurenta do ręki Arabeli - złego czarownika, który urażony mści się na całym świecie.

- Jest w tym przedstawieniu magia, ale też chcemy dzieciom pokazać kawałek teatru - skomplikowaną inscenizację, gdzie wszystko rusza się, wjeżdża i krąży - dodaje reżyser. - To baśń tradycyjna, ale grana dość serio. Mamy więc pojedynki, awantury rodzinne i wszystkie emocje, jakie tylko sobie wymyślimy, pokazane poważnie lub z przymrużeniem oka.

Wczoraj na próbie dzieci reagowały niezwykle żywiołowo, zwłaszcza, gdy na scenie pojawiły się makiety koni naturalnej wielkości.

Przedstawienie jest kolorowe, z zaskakującymi rekwizytami. Michał Lipski, rekwizytor Teatru Wybrzeże, zdradził, że na scenie pojawi się latający gołąb sterowany przez radio, będzie też lewitujący stolik, latająca miotła i znikające kartki. Wiele sztuczek pokażą aktorzy.

Zobaczymy też jamnika. Za kulisami już czekają dwa. Prawdziwe. Bowiem, jak pamiętamy, pan Karel Majer, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, zostaje przez Rumburaka zamieniony właśnie w psa.

W pracowni krawieckiej na manekinach wiszą kolorowe kostiumy. Trudne do zrobienia były stroje królewskie.

- Ale są wyjątkowo piękne - zapewnia Iwona Tynda, kierownik działu eksploatacji. - Podoba się nam zwłaszcza kostium księżniczki Arabeli [na zdjęciu] - spódnica z chmurki i gorset niebiesko-złoty.

Na spódnicę zużyto wiele materiału, szyto ją trzy dni.

Kostiumy są z szyfonu, tafty, satyny. Króluje błękit i złoto. Kolorowe są stroje krasnoludków. Spodenki i czapeczki każdego z nich mają inny kolor. Piękne są także lekkie peruki.

- Najładniejsze są te białe, królewskie - zapewnia Krystyna Winiarska z pracowni fryzjerskiej. W roli Arabeli zobaczymy Katarzynę Dałek, podstępnego Rumburaka zagra Michał Jaros, a pana Majera - Mirosław Krawczyk.

Telewizyjny scenariusz opowieści o Władcy, który stara się przywrócić ład w baśniowej krainie zaadaptowała na scenę Malina Prześluga. Jej tekst różni się znacznie od serialu, bo np. zakochany i mściwy czarodziej drugiej kategorii, czyli Rumburak, zostaje zesłany do Krainy Kiczu, czego nie ma w filmie.

Scenografię do tej, pełnej zaskakujących zwrotów akcji, opowieści stworzyła Magdalena Gajewska, a muzykę skomponował Piotr Klimek.

Spektakl trwa przeszło dwie godziny (z przerwą). To niezwykle oczekiwana premiera - spektakl dla dzieci, ale i dorośli nie będą się nudzić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji