Artykuły

Gry inwencji

III Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych w Warszawie. Pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.

Entuzjazm wykonawców zdominował pokazy przeglądu szkół teatralnych w Warszawie.

Takiej energii, jaka emanowała ze scen, na których pojawiali się adepci aktorstwa ze szkół Warszawy, Pragi i Tel Awiwu, mógłby pozazdrościć niejeden profesjonalny zespół.

Przedstawienie "Ślubu" Gombrowicza w wykonaniu gospodarzy, Akademii Teatralnej w Warszawie, opisywaliśmy już na tych łamach. Perfekcyjnie wystawione przez reżysera Waldemara Śmigasiewicza, z metafizycznym klimatem wyznaczanym przez znakomicie ustawione światła i muzykę Krzesimira Dębskiego, dało okazję młodym aktorom do stworzenia intrygujących ról. Maciej Więckowski (Henryk), Piotr Bajtlik (Władzio), Julia Kijowska (Matka), Wojciech Czerwiński (Ojciec) czy Bartosz Turzyński (Pijak) to nazwiska, które warto zapamiętać.

Przywieziony z praskiego DAMU "Kubuś i jego pan" Milana Kundery, według powiastki Denisa Diderota, okazał się pełną inwencji inscenizacją Zdenka Bartosza - z nagłymi przewrotkami sytuacyjnymi, niespodziewanymi zbiegami okoliczności i groteskowymi skojarzeniami, którymi rządził żywioł dobrze przygotowanej improwizacji. Dziewczyny miały w dodatku to coś, co nie pozwalało oderwać od nich oczu.

Oba pokazy były przygotowane w zgodzie z duchem tekstu. Trzeci, "Najkrótsza noc w roku" ze Szkoły Sztuk Teatralnych Beit-Zvi w izraelskim Ramat-Gan, powstał na motywach "Panny Julii" Augusta Strindberga. Reżyser i adaptator Ido Rocklin zaproponował inne spojrzenie na letni romans łamiącej obyczajowe tabu dobrze urodzonej panny. Zamiast niej był tu... hrabiowski syn uwodzący lokaja. Grze ambicji między młodzieńcem nienawidzącym swego pożądania a sługą, gotowym sprostytuować się dla osiągnięcia wyższego statusu, przygląda się kucharka Krystyna, która chce niewiernego mężczyznę zatrzymać przy sobie. Wykonanie, jak sądzę, nie budziło zastrzeżeń nawet tych widzów, którym nie przypadły do gustu zmiany w tekście.

Na zdjęciu: scena ze "Ślubu" w wykonaniu studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji