Artykuły

Katowice. Monodram "Shylock" w Korezie

1 czerwca w Teatrze Korez odbędzie się gościnna premiera monodramu "Shylock" wg Williama Shakespeare'a w wykonaniu Piotra Kondrata w reż. Marcina Ehrlicha.

Shakespeare w teatrze jednego aktora ukazuje widzom swój ludzki potencjał, ujawnia myśli i emocje dotyczące otaczającego nas świata. Dotyczy to także bohaterów Shakespeare'a. Żyd Shylock w "Kupcu weneckim", sztuce obrosłej złą, antysemicką tradycją, funkcjonuje w publicznej świadomości jak karykatura mściwego i upiornego Żyda. Jednak Shylock to portret człowieka w obliczu ekstremalnych doświadczeń życiowych i zapis przemian zachodzących w człowieku w obliczu tych doświadczeń.

"Shylock" jako teatr jednego aktora to ważny żydowski głos w sprawie nietolerancji i nienawiści. To także spojrzenie na wartości chrześcijańskie żydowskimi oczami. To żywy dialog tradycji żydowskiej i nieżydowskiej odnaleziony w klasycznym tekście Shakespeare'a.

Piotr Kondrat (na zdjęciu) ma w swoim dorobku wiele ról z repertuaru klasycznego i współczesnego. W sztukach Shakespeare'a grał Prospera w "Burzy", Oberona w "Śnie nocy letniej" oraz Hamleta. Ta ostatnia rola w monodramach "12 scen z Hamletem" i "Hamlet 24.00" przyniosła mu wiele nagród na festiwalach teatralnych na całym świecie. Monodramy te grał blisko 150 razy w języku polskim i angielskim w Polsce, Rosji, Ukrainie, Łotwie Estonii, Armenii i Rumunii.

W tym roku wejdzie na ekrany film z jego udziałem "Syberiada polska" w reżyserii Janusza Zaorskiego. W "Zemście" A. Fredry w krakowskim teatrze STU gra gościnnie rolę Cześnika Raptusiewicza.

***

"Shylock"

Wg William Shakespeare "Kupiec wenecki"

Monodram w wykonaniu Piotra Kondrata

Adaptacja : Andrzej Żurowski

Tłumaczenie: Leon Ulrich

Reżyseria: Marcin Ehrlich

premiera: 1 czerwca 2012 godz. 19.00

gościnnie na deskach Teatru Korez w Katowicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji