Artykuły

Gdańsk. III Festiwal Akcept

- Istotą naszej imprezy jest integracja i współpraca - mówi Jarosław Rebeliński, szef gdańskiego III Festiwalu Akcept. Na jego tegorocznej edycji wystąpią teatry niezależne, studenckie i tworzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Trzydniowa impreza, organizowana przez Gdański Archipelag Kultury na Oruni, rozpoczyna się 24 maja. W jej trakcie będzie można obejrzeć osiem spektakli. Jednak program Akceptu nie ogranicza się tylko do teatru: zaplanowane zostały także wydarzenia muzyczne - tu gwiazdą będzie wybitny kompozytor i muzyk jazzowy Mikołaj Trzaska - i plastyczne, warsztaty, prezentacje filmów i spotkania.

- Trzy lata temu pomyślałem, że brakuje takiej imprezy, jak Akcept - opowiada Jarosław Rebeliński, pedagog i reżyser, szef festiwalu. - Przeważająca większość przeglądów teatrów osób z niepełnosprawnością intelektualną prezentuje tylko takie spektakle. Przez to już sami organizatorzy zamykają się, a według mnie istotą takiej imprezy powinna być integracja i współpraca. Artyści sceniczni - nazwijmy ich "pełnosprawni" - oraz ci z niepełnosprawnością właściwie nie mają szans oglądać się nawzajem na scenie. My dajemy im taką możliwość. Wiele osób ciągle myśli stereotypami i uważa, że teatru aktorów z niepełnosprawnością to jakieś typowe zajęcia terapeutyczne w ośrodkach, tak jak plastyka czy muzyka. Zapewniam, że to o wiele więcej; te przedstawienia to pełnoprawne przedsięwzięcia artystyczne.

Integracja i współpraca artystów pochodzących z rożnych grup jest na Festiwalu Akcept wyraźnie widoczna. Gośćmi imprezy będą niezależne teatry tworzone przez profesjonalistów (Teatr Delikates z Pisza), formacje studenckie (Teatr Studencki GWSH) oraz grupy tworzone przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną. Współpraca obejmie także całą trójmiejską metropolię - festiwal otworzy prezentacja krótkich form teatralnych, których wspólnym tematem jest Wieża Babel, przygotowanych przez teatry z Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert kończący imprezę w sobotę wieczorem. Razem z grupą Remont Pomp, założoną w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku, zagra wyśmienity kompozytor jazzowy, saksofonista i klarnecista basowy Mikołaj Trzaska oraz australijski kontrabasista o polskich korzeniach Mike Majkowski. Będzie to jednocześnie premiera nagranej wspólnie przez tych artystów płyty "Złota Platyna".

***

Program III Festiwalu Akcept

Piątek 25 maja

godz. 10 - "Wizerunek osoby z niepełnosprawnością intelektualną: człowiek, aktor, obywatel". Spotkanie poświęcone wymianie myśli teoretyków, praktyków oraz urzędników.

godz. 16.30 - spektakl "Stacja" Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych "Alpi" (Białystok)

godz. 17 - wernisaż komiksu "Bartek i galaktyczni korsarze - wysysacze mózgów" - prace artystów z ŚDS Nowiny i ŚDS Wajdeloty - miejsce wystawy: Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, ul. Gościnna 14

godz. 18 - koncert muzyczny kończący międzynarodowy projekt "Let's Get Loud"

godz. 19 - spektakl "Anioły i kawałek ich życia", Teatr Ubogi Relacji, Sopot

godz. 19.30 - spektakl pantomimiczny "Inny niż co dzień-dzień", Teatr Uśnickie Anioły (Uśnice)

godz. 20.30 - spektakl "Pozor už nemčžem", Teatr Delikates (Pisz)

Sobota 26 maja

godz. 14 - spektakl "Coś jest a czegoś nie ma" - monodram w duecie, Teatr Ubogi Relacji (Sopot)

godz. 14.30 - spektakl "Laf, laf, laf..." Teatr Mimo To Pan Tego Nima, Gdańsk

godz. 15 - Premiera spektaklu "Bajki dla niedorosłych" według "13 bajek z królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego, Teatr Studencki GWSH (wstęp wolny)

godz. 16 - Rozlosowanie nagród publiczności dla najlepszego wydarzenia artystycznego festiwalu w kategorii teatr i plastyka oraz nagrody dla osoby z widowni biorącej udział w głosowaniu na najlepsze wydarzenie.

godz. 16.15 - Filmy o teatrach. Prezentowanie przez teatry swoich filmów ze spektakli lub działań artystycznych - galeria GAK

godz. 19 - Koncert Premierowy Płyty "Złota Platyna" - Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Mike Majkowski

Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9, Gdańsk-Orunia. Karnety: 25 maja - 5 zł na cały dzień festiwalu 5 zł; 26 maja - wstęp wolny.

Na zdjęciu: "Stacja", Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych "Alpi", Białystok

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji