Artykuły

Nagrody dla Kolak i Bogackiej

Dorota Kolak ma już patent na wygrywanie w Kaliszu. Tegoroczna Główna Nagroda Aktorska za "Na początku był dom" to już jej czwarte wyróżnienie na KST w karierze - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Dorota Kolak i Joanna Bogacka za swoje role w spektaklu Teatru Wybrzeże "Na początku był dom" Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz zdobyły indywidualne nagrody na 52. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Kaliskie Spotkania są jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce. I najbardziej oryginalnych - nagradzane są tam nie najlepsze przedstawienia czy najlepsza reżyseria, ale wyłącznie kreacje aktorskie.

Dorota Kolak ma już patent na wygrywanie w Kaliszu. Tegoroczna Główna Nagroda Aktorska za "Na początku był dom" [na zdjęciu] to już jej czwarte wyróżnienie na KST w karierze - wcześniej laury na tym festiwalu odbierała za spektakle "Słodki ptak młodości" z 2008 roku, "Biesy" z 1993 roku oraz "Cień" z 1981 (wszystkie zrealizowane w Teatrze Wybrzeże) [Błąd. "Cień" to spektakl Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu - e-teatr.pl].

Wygrana w Kaliszu nieobca jest również Joannie Bogackiej. Aktorka, tym razem wyróżniona Nagrodą Aktorską im. Jacka Woszczerowicza za rolę drugoplanową, triumfowała już na festiwalu w roku 1983 (za rolę w "Szewcach" Teatru Wybrzeże) oraz 1992 (za rolę w "Mewie" z warszawskiego Teatru Dramatycznego).

Akcja sztuki brytyjskiej noblistki "Na początku był dom" (niezbyt fortunny tytuł - wobec oryginalnego "Each His Own Wilderness") osadzona jest w Anglii lat 50. XX wieku, w środowisku lewicującej inteligencji. Główną oś fabularną stanowi konflikt pomiędzy Myrą (w tej roli nagrodzona Dorota Kolak), starzejącą się aktywistką, a jej 22-letnim synem Tonym. Podczas gdy Myra stawia wolność i potrzebę walki na pierwszym miejscu, Tony opowiada się za stabilizacją i świętym spokojem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na scenie pojawia się Sandy - kochanek Myry i jednocześnie... syn jej przyjaciółki Milly Boles (Joanna Bogacka) - oraz architekt Philip, dawna miłość głównej bohaterki.

Grand Prix 52. KST zdobył zespół krakowskiego Starego Teatru spektakl "Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji