Artykuły

Otrębusy. Wręczono Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

Marta Eggerth i Jadwiga Romańska-Gabryś znalazły się wśród laureatów szóstej edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę w siedzibie zespołu "Mazowsze" w podwarszawskich Otrębusach.

Jury Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury pod przewodnictwem Włodzimierza Izbana przyznało w tym roku dwie statuetki za całokształt pracy artystycznej.

Pierwsza z nich przypadła śpiewaczce prof. Jadwidze Romańskiej-Gabryś, która przez 35 lat była primadonną Opery Krakowskiej, gdzie wykreowała i zaśpiewała pierwszoplanowe partie w 37 premierach. Często występowała gościnnie za granicą, a także na scenach operowych w całej Polsce. Artystka wykonywała utwory wszystkich epok, zdobyła renomę wybitnej interpretatorki pieśni Karola Szymanowskiego. Była laureatką licznych konkursów wokalnych w kraju i na świecie, m.in. zdobyła I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium w 1957 roku. Przez wiele lat pracowała jako wykładowczyni i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach.

Drugą nagrodę za całokształt twórczości przyznano Marcie Eggerth - wdowie po patronie nagrody, Janie Kiepurze, śpiewaczce operetkowej (sopran koloraturowy), międzynarodowej gwieździe filmów musicalowych oraz scen muzycznych w Europie i USA. Teatralna Nagroda Muzyczna przyznana Marcie Eggerth jest pozaregulaminowa, ponieważ artystka jest cudzoziemką i mieszka w USA. W tym roku Marta Eggerth obchodzi 100. rocznicę urodzin. Mimo sędziwego wieku jest w świetnej formie, nadal śpiewa i doskonale mówi po polsku.

Laureatką w kategorii "debiut śpiewaczki" została artystka Warszawskiej Opery Kameralnej Aleksandra Resztik, za "najlepszego reżysera" jury uznało Ewelinę Pietrowiak współpracującą z Operą Wrocławską, a jako "najlepszy dyrygent" nagrodzony został Gabriel Chmura z Teatru Wielkiego im. Moniuszki w Poznaniu.

W kategorii "najlepsza śpiewaczka" przyznano trzy równorzędne nagrody, które otrzymały: Olga Pasiecznik, Katarzyna Oleś-Blacha oraz Katarzyna Hołysz, a za "najlepszego śpiewaka" jurorzy uznali Wojciecha Gierlacha. Nagrodę w kategorii scenograficznej otrzymał Paweł Dobrzycki, w dziedzinie choreografii nagrodzono Roberta Bondarę, a za "najlepszą tancerkę" została uzna Karolina Wiśniewska. Nagrodę w kategorii "najlepszy spektakl" otrzymała inscenizacja "Don Carlosa" Opery Śląskiej w Bytomiu.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznawane są od 2007 roku przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury artystom polskich scen muzycznych. Laureaci otrzymują dyplom oraz statuetkę przedstawiającą Jana Kiepurę w charakterystycznej pozie, "którą zniewalał kobiety" - jak to określił jej projektant, artysta plastyk, Andrzej Pągowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji