Artykuły

Cudotwórca z Podlasia

"Prorok Ilja" w reż. Ondreja Spišaka w Teatrze Na Woli w Warszawie. Pisze Janusz Palikot w Faktach i Mitach.

Żył na przełomie XIX i XX wieku na Białostocczyźnie. Zwali go prorok Ilja. Lud wierzył, że Ilja dokonywał cudów: uzdrawiał i leczył ludzi. Miał masę wyznawców. Na jego nabożeństwa przychodziło nawet ponad 30 tysięcy ludzi. Aby spełniło się proroctwo, a grzech został odkupiony, postanowili go ukrzyżować. Ostatecznie do tego nie doszło, ale powiesił się ten wyznawca proroka Ilji, który wcielił się w rolę Judasza (odegrano bowiem całą biblijną historię). Tak jakby tylko Judasz dźwigał prawdziwy ciężar odkupienia.

Jego ofiara jest bowiem najcięższa. Z historii proroka Ilji - marzenia o pełnej misce i seksie jako prawdziwej komunii chleba i miłości - pozostaje zdumiewający brak resentymentu. Chrześcijaństwo, jakie dziś znamy, całe oparte jest na resentymencie, czyli przeniesieniu poczucia winy za grzeszne życie. Tymczasem dokonuje się tu przemiany chrześcijaństwa w prostą i rubaszną historię. Znane było umiłowanie proroka do życia - przygarniał kobiety jak wiatr liście.

Dopiero w chłopskim zajadaniu się, piciu wódki i seksie rozumianym jak każda inna potrzeba fizjologiczna dochodzi do skutku odnowienie życia - zmartwychwstanie. To jest sens nowego przedstawienia Tadeusza Słobodzianka - wielkiego tropiciela prawdy o chrześcijaństwie - w teatrze na warszawskiej Woli. Idźcie i oglądajcie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji