Artykuły

Lublin. Czytanie Zyty Rudzkiej w Chatce Żaka

Czytelnia Dramatu zaprasza 22 maja na publiczne czytanie sztuki "Zimny Bufet" Zyty Rudzkiej.

"RDZAWA Braciszek i siostrzyczka zostali sami na skraju ciemnego lasu. Pewnego dnia braciszek ubrał siostrzyczkę w stare szmaty i poszli w świat.

Pukali do drzwi i trzymając się za ręce razem głosili: "Przyszliśmy na ostatki, nie mamy ojca ni matki, ojciec matkę zamordował, nikt nam żryć nie ugotował".

Jaki koniec? Pamiętasz"

Czytanie realizowane przez studentów UMCS i aktorów teatrów studenckich:

Ludwika Mroczkowska, Aneta Senejko, Danuta Zgarda, Judyta Staniewicz,

Mateusz Źrebiec, Bartosz Karcz, Celestyna Kostrubiec

Oprawa muzyczna:

Amelia Kosierkiewicz

22 maja 2012 godz 19.00

Sala Widowiskowa

ACK UMCS "Chatka Żaka"

ul. Radziszewskiego 16.

Po czytaniu zapraszamy również na spotkanie z autorka dramatu i twórcami.

***

Zyta Rudzka (1964)

Dramatopisarka, pisarka, poetka i scenarzystka filmów o sztuce. Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej; stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistka 17. Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011). Oparty na jej scenariuszu film "Wieczność dla Nikogo"został nagrodzony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1995).

Jako dramatopisarka debiutowała sztuką "Fruwanie dla ornitologów" wystawionej pod tytułem "Seks, chemia i latanie" w reż. Marcina Sosnowskiego w Teatrze Bajka (2005 ). Jej drugi dramat "Cukier Stanik" (2007) zdobył główną nagrodę w konkursie Forum Dramatu "Lustro. Obraz. Iluzja" w Łodzi i, podobnie jak "Eskimos w podróży służbowej" (2008) oraz "Pęknięta, obwiązana nitką" (2010), trafił do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jej sztukę "Fastryga" nagrodzono w konkursie Teatru Polskiego we Wrocławiu na Dramat o Marcu'68 (2008), a monodram "Ten się śmieje, kto ma zęby" nagrodzono w Konkursie Sztuka Monologu zorganizowanym przez Laboratorium Dramatu (2010). Zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat "Zimny bufet" (2011).

Jej dramaty ukazały się drukiem w "Dialogu" i "Notatniku Teatralnym".

Twórczość Zyty Rudzkiej tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, włoski, czeski i francuski.

***

"Zimny bufet"

Sztuka opowiada o śmierci chorej na Alzheimera matki dwójki bohaterów - Antosia i Rdzawej. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci - Matrionę, Matriochę i Matrioszkę - symbolizujące okresy ludzkiego życia. W miarę nasilania się objawów, każde z matczynych wcieleń zaczyna stopniowo obumierać - a ci, którzy są świadkami jej powolnego odchodzenia, muszą zmagać się na własną rękę nie tylko z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji