Artykuły

Gdańsk. Rozdano Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2011 r.

Anna Czerwińska-Rydel, Alicja Gruca-Florczak i Robert Florczak oraz Elżbieta Sikora zostali laureatami Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2011. Nominowanych było dziesięcioro twórców.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w piątek wieczorem w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Anna Czerwińska-Rydel uhonorowana została za książki dla dzieci o Janie Heweliuszu i Danielu Gabrielu Fahrenheicie, a także "Tajemnicze dźwięki" i "Wszystko gra".

Alicja Gruca-Florczak i Robert Florczak otrzymali wyróżnienie za szereg projektów artystycznych "łączących różne sztuki", m.in. w spektaklu multimedialnym "Triumf Ognia, Ciał i Maszyn" zrealizowanym na inaugurację budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Elżbieta Sikora (na zdjęciu) natomiast dostała nagrodę za skomponowanie "ujmującej i finezyjnej muzyki" do opery "Madame Curie" dla Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Artystyczna fundowana jest przez marszałka pomorskiego i wynosi 15 tys. złotych. Laureaci otrzymują też statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne za kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Kandydatury do niej proponują środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. Ze względu na prestiż, jak i sposób typowania twórców Pomorska Nagroda Artystyczna określana jest mianem regionalnych "Oscarów".

W ramach Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznano też nagrodę w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, którą otrzymała Anna Wypych-Klimkowska za "ekspresję i dojrzałość warsztatu malarskiego" zaprezentowane na wystawie "Młode malarstwo w Gdańsku - Dyplomy 2011". Laureatka dostała statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz 10 tys. zł. Nominowanych w tej dziedzinie było troje twórców.

Podczas uroczystości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przyznano także nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych. Ten laur przypadł Wojciechowi Misiuro za "wybitne dokonania w dziedzinie teatru tańca, uwieńczone stworzeniem autorskiego Teatru Ekspresji (...) wypracowanie własnej formy wyrazu w tańcu współczesnym i patronowanie rozwojowi tej dziedziny sztuki na Pomorzu".

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury trafił do Mariana Zielińskiego za osobiste sponsorowanie Słupskich Koncertów Kameralnych oraz koncertów w ramach Estrady Młodych podczas 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w tym mieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji