Warszawa. "Przejście" Leszka Mądzika w Studio
Stowarzyszenie Artystyczne "Dookoła" we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim zapraszaja 11 maja na spektakl "Przejście" Sceny Plastycznej KUL z Lublina.
11.05 (pt) 2012 godz. 17.00, 18.30 i 20.00 w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza, PKiN.
Po ostatnim spektaklu w kawiarni " Bratnia Szatnia" w Teatrze Studio odbędzie się spotkanie Leszka Mądzika z widzami. Pokazy tego przedstawienia odbywają się w ramach Przeglądu "WYDARZENIA TEATRALNEGO I TANECZNEGO OFF 2012" (8-15.05.2012). Współpraca w prezentacjach spektaklu "Przejście" - Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza.
Scena Plastyczna KUL z Lublina - to najbardziej ceniony polski teatr wizualny (znany także zagranicą), dnia 11 maja 3-krotnie pokaże w Teatrze Studio spektakl autorski Leszka Mądzika pt. "Przejście" (z muzyką Tomasza Stańko). Jego premiera odbyła się w październiku 2010 roku. Autorem i reżyserem tego przedstawienia jest Leszek Mądzik, założyciel i lider ww. teatru. "Przejście" wpisuje się w cykl tworzonych przez Mądzika niezwykłych "żywych obrazów" skłaniających do refleksji nad przemijaniem i obecnością śmierci.
Leszek Mądzik o spektaklu "Przejście":
"Czas je wypełnia. W każdej porze życia dyskretnie nas zabiera. Najmniej odczuwamy jego rezultat w błogostanie młodości i witalności. Trans przeżyć w tym okresie ogarnia bez opamiętania. Ciało ludzkie jest nie tylko w strefie zachwytu i przeżywania, ale głosi też jego pochwałę. Splot wydarzeń i ciał gubi przeczucie mijających chwil. Patyna zbiera jednak swoje żniwo, czyni to bez złej woli, a raczej w poczuciu świętości tajemnicy o nas samych. Każe dostrzec sens procesu odchodzenia nieuchronnie przesypując klepsydrę ziemi. Całkowite w nią wejście kończy ten wizualny pobyt nagości, który przełożyć się tylko może w trwanie w pamięci, zawierzenie i wyobraźnię".
Tomasz Stańko o muzyce do spektaklu Przejście:
"Sztuki wizualne zawsze były mi bliskie. Van Gogh, Klee, Modigliani, El Greco, byli moimi pierwszymi idolami. Obraz Oskara Kokoschki - portret Marthay Hirsch, był inspiracją do tytułowej kompozycji mojej ostatniej ECM'owskiej produkcji - Dark Eyes.
Najbardziej bliski jest mi Modigliani. Straceńczy styl życia jaki prowadziłem,był bardziej inspirowany jego życiem, niż życiem jazzmanów.
Z radością przyjąłem propozycje Pana Leszka Mądzika napisania muzyki do spektaklu Przejście. Jego Teatr, jest teatrem wyjątkowym, teatrem w którym abstrakcja i forma są bardzo ważne, tak samo ważne jak i w muzyce, którą tworzę. Improwizacja, wizja, pytania, to wszystko uczyniło jego propozycję wyjątkową. Muzyka jest oparta na trzech motywach, trzech kompozycjach nagranych w różnych wersjach, poprzedzielanych elementami improwizacji. Najpierw nagrałem wszystkie elementy całości, a następnie w długim, po części improwizowanym procesie, utworzyłem formę otwartej narracji, o charakterze tytułowego Przejścia".
Scena Plastyczna KUL jest jednym z najciekawszych teatrów wizualnych w Europie. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik - reżyser, scenograf, malarz, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Artysta stworzył wiele scenografii dla teatrów w Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. W 1969 roku Leszek Mądzik założył teatr Scena Plastyczna KUL. Odnawiający się co kilka lat zespół teatru tworzą studenci lubelskich uczelni.
Zespół zrealizował dziewiętnaście premier m.in.: Ikar (1974), Zielnik (1976), Wilgoć (1978), Szczelina (1994), Odchodzi (2003). Od 1972 roku, tzn. od premiery Wieczerzy, są to spektakle autorskie Mądzika. Jest on ich autorem i reżyserem.
Leszek Mądzik stworzył teatr o całkowicie oryginalnej formie i niezwykłej stylistycznej jedności. Krótkie, pozbawione fabuły i tekstu spektakle silnie działają na wyobraźnię i emocje widzów. Składają się z sekwencji wydobywanych z ciemności obrazów, którym towarzyszy muzyka tworząca rytm i nastrój. Obrazy, często na granicy widzialności, tworzy ruch form plastycznych, przedmiotów i ciał aktorów traktowanych w sposób rzeźbiarski. Wydobywa je z ciemności światło, którym Mądzik operuje w sposób doskonały. Ważnym elementem przedstawień Sceny Plastycznej KUL jest zmieniająca się dynamiczna przestrzeń. Długi, wąski tunel akcji i maleńka pozostająca w ciemności widownia tworzą rodzaj "environment", wspólnej przestrzeni. Wszystko służy wywołaniu wrażenia, że widz znajduje się w centrum wykreowanego świata. Jest to świat ścierających się sił natury i losu, świat zdeterminowany przemijaniem, obumieraniem, śmiercią. Teatrolog Wojciech Chudy zwraca uwagę na filozoficzny aspekt teatru Mądzika, "...wizję przygodności człowieka, czyli jego słabości istnienia, ubóstwa poznania i kruchości uczuć /.../ Człowiek dopiero w konfrontacji z tym, co go ogranicza i przeraża, odnajduje własne człowieczeństwo i swoje odniesienie do wartości najwyższej - transcendencji" /z programu do spektaklu Wrota/.
Scena Plastyczna brała udział w ponad stu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach, wielokrotnie przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia. Prace Mądzika prezentowane były m. in. na Quadriennale Scenografii w Pradze w 1983 i 1991 roku oraz na światowej wystawie scenografii w Tokio w 1984 roku. Artysta otrzymał wiele nagród m.in. na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Kairze
w 1991 i 1999 roku, na festiwalu teatralnym TIATF92 w Toyamie w Japonii w 1992 roku, na festiwalu "A World Class AACT" w Racine w USA w 1994 roku. Ponadto otrzymał wyróżnienie na światowej wystawie scenografii "Quadriennale" w Pradze w 1983 roku, wyróżnienie specjalne nagrody TOTUS za rok 2004 i srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku. Scena Plastyczna KUL kilkukrotnie gościła w Warszawie na zaproszenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego.
Janusz Marek
Przedsprzedaż biletów na spektakle Teatru "Scena Plastyczna" KUL
w kasie Teatru "Studio" w PKiN : 10.05 w godz. 12.00 - 15.00 i 15.30 - 19.00
Sprzedaż biletów na spektakle Teatru "Scena Plastyczna" KUL
w kasie Teatru "Studio" w PKiN :
w dniu występów tj. 11.05. w godz. 12.00 - 15.00 i 15.30 - 20.00.
Tel. do kasy Teatru "Studio" : 22 656 69 41 .
Ceny biletów na spektakle Teatru "Scena Plastyczna" KUL :
bilet norm. - 65 zł
bilet ulg. - 40 zł.
Dnia 11.05 (piątek) o godz.15.00 w Teatrze Studio odbędzie się sesja zdjęciowa dla ekip TV i fotoreporterów.
Przegląd zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.