Olsztyn. Wkrótce prapremiera "Matek/Błagalnic..."
W Teatrze im. Stefana Jaracza zbliża się premiera spektaklu "Matki/Błagalnice. Koncert śmierci" Einara Schleefa według Eurypidesa i Ajschylosa.
Reżyserem spektaklu jest Łukasz Chotkowski, muzykę na chóry i taśmę skomponowała Joanna Halszka Sokołowska, za scenografię i kostiumy odpowiedzialna jest Karolina Sulich.
prapremiera polska
19 maja 2012
"Neurotyk zawsze powie, że wydymała go rodzina, nigdy nie chce się wyleczyć.
Dlatego daj sobie odebrać podstawową fantazję siebie i przestań udawać, że się udaje, aż się uda."
Tezeusz był jednym z największych mitycznych herosów antycznej Grecji.
Twórcy pokazują Tezeusza z innej strony, jako człowieka uwikłanego, który pozwala nadużywać się najbliższym mu kobietom: matce i żonie.
Tezeusz jest reprezentantem społeczeństwa, które żyje życiem nieprawdziwym. Nie ma odwagi żyć po swojemu. Musi umrzeć, by odzyskać siebie.
Śmierć jest w spektaklu wybawieniem, zmianą optyki postrzegania rzeczywistości.
Los Tezeusza, antyczny świat, śmierć, konflikty społeczne są dla twórców polem do OSOBISTEJ wypowiedzi na temat konfrontacji człowieka z indywidualnymi i zbiorowymi lękami.
Łukasz Chotkowski
***
Einar Schleef
Jestem w stanie przedstawić tylko 5 % swojego życia, gdybym chciał przedstawić 10 %, musiałbym robić to pisząc powieści, sztuki albo kręcąc filmy. (cytat z dziennika Einara Schleefa)
Einar Schleef (ur. 17 stycznia 1944 w Sangerhausen; 21 lipca 2001 w Berlinie) był niemieckim pisarzem, malarzem, fotografikiem, reżyserem teatralnym, scenografem, grafikiem i aktorem. Austriacka pisarka Elfriede Jelinek napisała o nim w eseju Einar Schleef: "W Niemczech po wojnie żyło tylko dwóch geniuszy, na zachodzie Fassbinder, na wschodzie Schleef."
Schleef napisał kilka powieści i opowiadań oraz jedenaście sztuk teatralnych, przede wszystkim jednak pamięta się go jako twórcę teatru, wielkiego inscenizatora. (tłum. Karolina Bikont)
Olsztyńska premiera będzie pierwszą w Polsce realizacją dramatu Schleefa.
Tłumaczenie tekstu sfinansował Goethe-Institut.