Wieczór Andrzeja Rozhina
Fragmenty spektakli sprzed lat, wspomnienia przyjaciół i piosenki - tak w sobotę przebiegał w Teatrze Starym przy ul. Jezuickiej benefis Andrzeja Rozhina.
W trakcie 50 lat pracy tego reżysera teatralnego i dyrektora kilku polskich teatrów nie brakowało wątków lubelskich. W Lublinie spędził w sumie 23 lata. To tutaj założył na początku lat 60. XX wieku studencką grupę Gong 2, która mocno świeciła na teatralnym firmamencie. Ich pierwszym przedstawieniem był poetycki spektakl "Ildefons i inni" z tekstami Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Konstantego I. Gałczyńskiego. Grupa przygotowała dwadzieścia premier, m.in. spektakl "Wietnam ukrzyżowany", który pierwszy raz pokazano w marcu 1968 roku. Gong 2 istniał do 1974 roku.
Po latach Andrzej Rozhin wrócił do Lublina, ale już w innej roli. Od 1985 do 1995 roku był dyrektorem Teatru im. Osterwy w Lublinie. Lubelska publiczność z czasów tej dyrekcji powinna pamiętać na przykład "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza z 1986 roku, czy "Braci krwi" Willy Russella w 1993 roku.
Wątku pracy Rozhina w lubelskim Teatrze Osterwy nie mogło także zabraknąć w czasie sobotniego spotkania.
Były też zawodowe powroty do Lublina. W 2007 roku Andrzej Rozhin reżyserował gościnnie w Teatrze Muzycznym "Ptasznika z Tyrolu".