Artykuły

Kraj. Spektakle na Międzynarodowy Dzień Tańca

W niedzielę 29 kwietnia po raz 30. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca, ustanowiony w roku 1982 przez UNESCO. Z tej okazji artyści tańca w całej Polsce przygotowali na publiczności wiele tanecznych propozycji (zarówno 29, jak w i w kolejnych dniach).

W niedzielę w Warszawie w Teatrze Studio pokaz spektaklu "Zbliżenia" [na zdjęciu] Teatru Tańca Zawirowania, powstały we współpracy ze słowackim twórca, Tomášem Nepšinským. Dzień później w tym samym miejscu pokaz kolejnego spektaklu grupy, "Fuera de campo" w choreografii Daniela Abreu. Ponadto w stolicy od piątku do niedzieli w Collegium Noblium projekt "Prolog" Wojtka Ziemilskiego - kontynuacja poszukiwań artysty w zaresie choreografii społecznej - a w Galerii Zachęta taneczny spektakl Nowego Teatru "Nancy. Wywiad", przygotowany przez Francuza Claude'a Bardouila i Magdalenę Popławską.

Natomiast w Poznaniu [w Teatrze Wielkim] 4-częściowy wieczór pod hasłem "Teren Tańca Holenderskiego". Spotkanie dedykowane będzie pamięci Rudiego van Dantziga (1933-2012) - tancerzowi, choreografowi i pisarzowi, przez lata związanemu z Holenderskim Baletem Narodowym. Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną fragmenty prac choreografów na stałe związanych z Holandią: "Cztery ostanie pieśni" chor. Rudi van Dantzig; "Niebezpieczne związki" chor. Krzysztof Pastor; Projekcja - fragment spektaklu "A Place Between" chor. Lukas Timula; Things I Told Nobody chor. Itzik Galili (uwaga: bilety w specjalnej cenie 2 zł). Tego samego wieczoru w Poznaniu w Teatrze Ósmego Dnia pokaz Projektu "Strange Lóóp" Patryka Lichoty, Magdaleny Przybysz i Marty Romaszkan w ramach programu IMiT Scena dla tańca 2012.

Natomiast we Wrocławiu pierwsza tegoroczna odsłona projektu "Wrocław tańczący", którego kuratorem jest Adam Kamiński. W ramach cyklu w niedzielę premiera spektaklu Doroty Radwańskiej i Macieja Sado "Duet albo dwie osoby".

W Krakowie zaś tego dnia Dzień Otwarty Krakowskiego Teatru Tańca, którego program obejmuje: bezpłatne warsztaty taneczne, pokazy i próby otwarte (na wszystkie wydarzenia wstęp wolny).

W lubelskim Teatrze Muzycznym pokaz baletu "Pan Twardowski" (chor. Violetta Suska) do muzyki Ludomira Rózyckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji