Artykuły

Warszawa. Dyrektor Opery Kameralnej złożył rezygnację

Stefan Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację - poinformował zastępca dyrektora opery Krzysztof Kur. Według niego Sutkowski chce prowadzić operę tylko do Festiwalu Mozartowskiego.

Sutkowski (na zdjęciu) złożył rezygnację do samorządu województwa mazowieckiego we wtorek. Jak powiedział Kur, dyrektor zaznaczył w piśmie, że chce kierować operą do zakończenia 22. Festiwalu Mozartowskiego, zaplanowanego na lipiec br.

W marcu Urząd Marszałkowski zredukował dofinansowanie opery o 23,5 proc., tłumacząc swoją decyzję korektami w budżecie na 2012 r. wymuszonymi przez ministra finansów.

Z powodu cięć Warszawska Opera Kameralna chciała odwołać Festiwal Mozartowski - najbardziej znaną doroczną imprezę, realizowaną przez tę instytucję od ponad 20 lat. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu postanowiono jednak, że festiwal się odbędzie, mimo że opera - decyzją władz województwa - nie dostanie z województwa więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wcześniej całą kwotę dotacji.

Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy października, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu. Pod koniec roku opera zostanie pozbawiona dopływu środków finansowych.

O trudnej sytuacji finansowej dyrektor opery alarmował już wcześniej. We wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach.

Były szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusz Deszkiewicz zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadanie Warszawskiej Operze Kameralnej statusu Narodowej Instytucji Kultury, co oznaczałoby przejęcie opery przez resort. Petycja Deszkiewicza w tej sprawie znajduje się pod adresem:

http://www.petycje.pl/petycja/8624/apel_o_nadanie_warszawskiej_operze_kameralnej_statusu_narodowej_

instytucji_kultury.html. Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 700 osób.

W ramach Festiwalu Mozartowskiego prezentowane są wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcą odbywającego się od 1991 r. festiwalu jest dyrektor Sutkowski. Pierwszą edycję zorganizowano w ramach obchodów Roku Mozartowskiego w 200. rocznicę śmierci kompozytora.

Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.

W zeszłym roku Warszawska Opera Kameralna obchodziła swoje 50-lecie. Jubileusz działalności upamiętniono Festiwalem Oper Kameralnych XX i XXI w.

O rezygnacji Sutkowskiego jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji