Artykuły

Warszawa. Wiersze Szymborskiej w Ateneum

28 maja w warszawskim teatrze Ateneum planowany jest wieczór poezji, podczas którego wiersze z tomiku "Wystarczy" czytać będą przyjaciele Szymborskiej.

Ostatni tomik Wisławy Szymborskiej "Wystarczy" trafi do księgarń 20 kwietnia, na razie w drukarni zostały ręcznie złożone trzy próbne egzemplarze książki. A w nich - faksymilia rękopisów nieukończonych wierszy poetki.

Charakterystyczne drobne pismo, skreślenia i rozmazany atrament, ślad po kropli, która upadła na papier, napis "Notes" w rogu kartki. I kilka wersów zapisanych długopisem obok drukowanych słów "Nakładem Cukierni Lwowskiej Jana Michalika", tuż pod datą 24 listopada 1905.

(...)

Tak wyglądają faksymilia rękopisów Szymborskiej, które znalazły się w pierwszych egzemplarzach tomiku obok 13 ukończonych utworów. Książkę otwiera reprodukcja maszynopisu z odręcznymi skreśleniami. To wiersz "Ktoś, kogo obserwuję od pewnego czasu", pierwszy w "Wystarczy". Zaczynają go słowa: "Nie przybywa gromadnie./Nie zbiera się tłumnie./Nie uczęszcza masowo./Nie obchodzi hucznie".

Noblistka pisała zawsze długopisem na przeciętych na pół drugich stronach wydruków komputerowych. Taki zwyczaj został jej podobno z czasów, gdy papier był towarem deficytowym. Gdy wiersz był gotowy, przepisywała go na maszynie, a następnie dawała do przepisania na komputerze swojemu sekretarzowi. 13 ukończonych wierszy, które trafiły do książki, przeszło właśnie taką drogę. Pozostałe opatrzył komentarzem wydawca i przyjaciel poetki Ryszard Krynicki.

Umowę na wydanie ostatniego tomiku Szymborska podpisała jeszcze osobiście. Okładkę książki zaprojektowała Joanna Rusinek. Wydawnictwo a5, które Krynicki prowadzi wraz z żoną Krystyną, zapowiada, że jesienią ukaże się także specjalne wydanie tomiku z płytą CD. Wiersze przeczyta na niej aktorka Anna Polony. 28 maja w warszawskim teatrze Ateneum planowany jest tymczasem wieczór poezji, podczas którego wiersze z tomiku "Wystarczy" czytać będą przyjaciele Szymborskiej.

Wiele wskazuje na to, że nie będzie to jednak ostatnia książka zmarłej poetki. Jej sekretarz znalazł bowiem w mieszkaniu Szymborskiej m.in. zatrzymany przez cenzurę tomik z 1949 roku, przekłady z różnych języków, teczkę z zabawami literackimi, a także kryminał, który napisać miała w wieku dziesięciu lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji