Artykuły

Warszawa. Gloria Artis dla cygańskiego kompozytora

Kompozytor i poeta Edward Dębicki, działający od lat na rzecz tworzenia i popularyzacji kultury cygańskiej, został uhonorowany w czwartek przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis.

8 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów - w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres zainaugurował działalność Światowej Rady Romów. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową.

Rodowe tradycje romskie kontynuuje kompozytor i poeta, artysta cygański Edward Dębicki, który w czwartek został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 1955 r. Edward Dębicki założył w Cygański Teatr Muzyczny Terno oraz powołał Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. Dzięki Dębickiemu od 1989 r. w Gorzowie Wielkopolskim są organizowane Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. W 1993 r. został wydany tomik jego poezji "Pod gołym niebem". W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa "Ptak umarłych", która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej.

Dębicki ma na koncie kilka płyt z muzyką. Zagrał też w kilku filmach, m. in. w "Farbie" Michała Rosy.

Edward Dębicki od 1955 roku aktywnie działa na rzecz tworzenia i popularyzacji kultury cygańskiej w Polsce i na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji