Artykuły

Kraków. Kto zastąpi Grabowskiego w Starym?

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że chce wymienić dyrektora Starego Teatru w Krakowie. Mikołaj Grabowski przyznaje, że rozmawiał już o tym z szefem resortu, ale informacja prasowa to dla niego zaskoczenie. Twierdzi, że miał omówić z ministrem przyszłość teatru i zaproponować mu swojego następcę.

Mikołaj Grabowski, szef Narodowego Starego Teatru w Krakowie, ma odejść ze stanowiska. Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że "Stary" będzie miał nowego dyrektora prawdopodobnie od pierwszego września. Zapowiedział, że rozpisze konkurs w tej sprawie.

Nie wiadomo, kim będzie następca Grabowskiego. W Krakowie mówi się najczęściej o reżyserach średniego pokolenia - Janie Klacie i Michale Zadarze.

Mikołaj Grabowski tymczasem podkreśla, że o swoim zastępstwie dowiedział się z mediów i do tej pory nie ma oficjalnego potwierdzenia tej infor macji. Nie ukrywa zaskoczenia.

- Sugerowałem ministrowi, że w związku z moim 10-letnim dyrektorowaniem Staremu Teatrowi może przyszedł czas, by znaleźć następcę. Rozmawialiśmy kilka razy na ten temat. Zawarliśmy jednak dżentelmeńską umowę, że na początku tego roku spotkamy się i omówimy szczegóły. Do tego spotkania jednak nie doszło, a z prasy dowiedziałem się o konkursie -mówi Mikołaj Grabowski.

Również z mediów dowiedział się, że minister już rozmawiał z Jerzym Stuhrem na temat objęcia posady szefa Starego Teatru.

- Trudno, minister arbitralnie przeciął nić naszego porozumienia - żałuje Grabowski. Jego zdaniem, pięć miesięcy, jakie zostało do objęcia fotela przez nowego szefa, to za mało.

- Z Radą Artystyczną teatru dyskutowaliśmy, kto mógłby mnie zastąpić. Chciałem, by miał rok na przygotowanie się do tej roli. Miałem zawieźć ministrowi propozycję personalną. Teraz to już bezcelowe - mówi Grabowski.

Nie chce komentować kandydatur Jana Klaty i Michała Zadary. Obaj reżyserzy mają nowatorskie podejście do teatru. Współpracują ze "Starym" od kilku lat (Zadara wystawił tu m.in. "Ifigenię", a Klata "Koprofagi").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji