Artykuły

Zakopane. Witkacy wymapowany

Teatr im. Witkiewicza zaprasza 14 i 15 kwietnia na premierę "OFF Niepodległości" w reż. Szymona Hieronima Budzyka. Innowacyjność spektaklu polega na zastosowaniu mappingu 3D w scenografii oraz na autorskiej interpretacji i adaptacji dramatów Witkacego.

Spektakl grany będzie o godz. 19.00 w Auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji w Zakopanem (ul. Kasprusie 35a).

Spektakl jest autorską adaptacją dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Niepodległość trójkątów" oraz "Metafizyka dwugłowego cielęcia". Dla reżysera są one wyłącznie pretekstem, narzędziem do stworzenia niezależnej konstrukcji tekstu służącej zbliżeniu się do teorii Czystej Formy. Spektakl rozgrywa się w przestrzeni bitwy morskiej i dotyka aktualnych, przewrotowych tematów, przemycanych przez Witkacego w dramatach.

W "OFF Niepodległość" pojawią się bohaterowie 3D. Zostali oni wyłonieni w castingu zorganizowanym przez zespół Teatru Witkacego w grudniu zeszłego roku. Większość z nich to uczniowie i studenci. Pasjonaci teatru i sztuki z rejonów Małopolski, którym zakopiański Teatr dał szansę zaistnienia przed szerszą publicznością. Wykreowane przez nich postacie stanowią integralną część wyświetlanej scenografii.

***

Szymon Hieronim Budzyk o spektaklu: Chciałbym spojrzeć na Witkacego w tej godzinie, minucie, sekundzie. Odnaleźć jego katastrofizm dzisiaj, jutro, za rok za 50 lat. Patrząc na stan duchowy cywilizowanego społeczeństwa, zastanawiam się, gdzie jesteśmy jako indywidualne jednostki, w stosunku do ekonomicznej machiny, która spycha na margines tych, którzy pragną harmonii z naturą. I to jest paradoks, katastrofa współczesności: Matka Natura została zastąpiona Matką Ekonomią. Witkacy daje pretekst do poczucia odpowiedzialności za całą ludzkość, "tak zwaną ludzkość w obłędzie". Spektakl zadaje pytanie, czy można życie ludzkie traktować w kategorii wynalazku, odindywidualizowanego tworu, służącego wyłącznie do gromadzenia?

"OFF Niepodległość" jest jednym z pierwszych spektakli w Polsce z wykorzystaniem mappingu 3D. Mapping to technika projekcji, polegająca na odpowiednim dopasowaniu obrazu wyświetlanego z projektora do geometrii konkretnych obiektów lub przestrzeni. Od zwykłej projekcji, do której przyzwyczaiło nas kino różni się tym, że jej podłoża nie stanowi płaski, biały ekran. Obraz może być bowiem wyświetlany na powierzchniach pokrytych grafiką, przestrzennych obiektach, na budynkach lub w zaaranżowanych przestrzeniach. Ideą fixe mappingu jest jak najpełniejsza percepcyjna integracja obrazów, obiektów i przestrzeni wirtualnych z przestrzenią realną. Za tę część spektaklu odpowiedzialny jest zespół osób związanych z Pracownią Multimediów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego: dr Bartosz Posacki. mgr Paulina Ptaszyńska i mgr Michał Misiura.

***

Szymon Hieronim Budzyk lub Simon Jerome - (ur. w 1983 roku w Krakowie) - aktor, reżyser, instruktor teatralny; od 2010 roku członek Zespołu Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W latach 2005-2006 uczęszczał do Studia Art-Play Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach. Absolwent Wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą w 2010 roku zakończył rolą Istvana w "Sonacie B" (reż. Andrzej Dziuk) oraz pracą magisterską pt. "Teoria Czystej Formy Stanisława Ignacego Witkiewicza w praktyce teatralnej" pod opieką dr Beaty Guczalskiej.

W czasie studiów wyreżyserował spektakl "Godzin Prawie 24" wg własnej adaptacji dramatu "O mój Tato biedny Tato, Mama powiesiła cię w szafie na śmierć, a mnie się serce kraje na ćwierć" A. Lee Kopita, który wraz z trójką kolegów z roku grali w krakowskim Teatrze 38. Kończąc studia, z nieco poszerzonym składem, rozpoczął prace laboratoryjne nad "Nowym Wyzwoleniem" Witkacego. Uczestnik warsztatów z "Actor - Chourus- Text" prowadzonych przez Annę Helenę McLean i Dawida Żakowskiego w ramach "Lift-OFF" organizowanych w Berlinie w 2008 roku. Uczestnik warsztatów "Mitteleuropäisches Theaterkarussell 2008" zorganizowanych przez Theater Brett w Wiedniu.

Tuż po realizacji dyplomu aktorskiego wyreżyserował spektakl pt. "Indywiduum" na podstawie "Dramatu Nierozpoznanego "( wg Konstantego Puzyny lub "Normalnego Człowieka" wg Janusza Deglera) Stanisława Ignacego Witkiewicza. W spektaklu wzięli udział aktorzy Teatru Witkacego i tancerki Krakowskiej Sceny Tańca Współczesnego. "Indywiduum" zostało zaprezentowane w ramach 25. Urodzin Teatru Witkacego.

W Teatrze Witkacego zadebiutował rolą w spektaklu "Between" w reż. Andrzeja Dziuka. Kolejne role w spektaklach: "Kruk" A. Sastre , reż. Marek Wrona; "Bal w Operze" J. Tuwim, reż. Andrzej Dziuk. W zakopiańskim teatrze zadebiutował jako reżyser w ramach Sceny Propozycji Aktorskich spektaklem "Lalki" wg własnej adaptacji sztuki Michała Zdunika pod tym samym tytułem (2011). Od 2009 roku wraz z Karoliną Fortuną prowadzi cykliczne warsztaty teatralne "Work-In-Progress".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji