Artykuły

Odense. Nagroda im. Andersena dla Teatru Polskiego

Teatr Polski w Bydgoszczy wyróżniony został przez międzynarodowe jury za spektakl "Opowieści zimowe" w reżyserii Igi Gańczarczyk. W imieniu Teatru nagrodę Hansa Christiana Andersena w Odense w Danii odebrał dziś wicedyrektor TPB, Paweł Sztarbowski.

Spektakl oparty na trzech baśniach Andersena: "Choinka", "Królowa Śniegu" oraz "Śniegowy bałwan", doceniono za popularyzację i nowatorskie spojrzenie na dzieło Hansa Christiana Andersena.

Z Polaków to wyróżnienie zdobyła wcześniej tylko znana tłumaczka, pisarka, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce - Bogusława Sochańska.

W tekście laudacji wygłoszonej dziś podczas wręczania nagrody usłyszeliśmy: "Teatr polski należy do najlepszych i najbardziej wizjonerskich w Europie. Jako, że baśnie Hansa Christiana Andersena są w Polsce powszechnie znane, istnieje w tym kraju długa tradycja realizowania ich dramatyzowanych form w teatrze dla dzieci. (...) Dzięki nowemu pełnemu przekładowi Bogusławy Sochańskiej - nota bene laureatki Nagrody Hansa Christian Andersena - polscy czytelnicy mogą lepiej poznawać humor Andersena, a także to, co dla niego niezwykle charakterystyczne - fakt, że zwraca się zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Te szczególne cechy andersenowskiej prozy zostały niedawno z dużym sukcesem wydobyte na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy."

Reżyserka i scenarzystka spektaklu - Iga Gańczarczyk oraz pozostali jego twórcy zainspirowani nowym przekładem baśni Andersena pokazali, że tradycyjne spojrzenie na twórczość duńskiego pisarza to nie wszystko. Poprzez ogromną energię przekazu aktorskiego, ruch sceniczny, nowoczesną warstwę językową oraz oryginalną scenografię humorystycznie zaprezentowali: miłość, nadzieję i przemijanie. W trakcie spektaklu śmieją się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji