Artykuły

Gdańsk. Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Mazolewski czy Dąbrowski? Jaskułke czy Nalepa? O co rywalizują tym razem najciekawsi pomorscy artyści? Władze województwa pomorskiego ogłosiły właśnie listę nominacji do tegorocznej Pomorskiej Nagrody Artystycznej, najważniejszego lauru dla artystów, przyznawanego przez marszałka województwa.

Na liście znaleźli się: Anna Czerwińska-Rydel za nagradzane zagranicą i bardzo lubiane w Polsce książki dla dzieci, Tadeusz Dąbrowski - za publikacje poetyckie i eseistyczne oraz sukcesy międzynarodowe, Renia Gosławska, Magdalena Smuk i Agnieszka Pawlak za spektakl "Tango Nuevo" [na zdjęciu], prezentowany w gdyńskim Teatrze Muzycznym, Alicja Gruca-Florczak i Robert Florczak za spektakle multimedialne m.in. balet maszyn budowlanych z okazji rozpoczęcia prac na terenie przyszłego Teatru Szekspirowskiego, Sławomir Jaskułke za projekt "Chopin na 5 fortepianów", Alina Kowalska-Pińczak za przygotowanie i zrealizowanie bogatego programu obchodów jubileuszu XXX-lecia Capelli Gedanensis, Wojciech Mazolewski za płytę "Smells Like Tape Spirit", Anna Mikołajczyk za tytułową rolę w operze "Madame Curie", Adam Nalepa za spektakl "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego w teatrze Wybrzeże, Elżbieta Sikora za muzykę do opery "Madame Curie".

Nominacje w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, w której rywalizują twórcy najmłodsi, dopiero wkraczający na scenę artystyczną, otrzymali: Filip Jacobson za swoje filmy krótkometrażowe, zespół NeoQuartet za płytę z nazwą grupy w tytule oraz Anna Wypych za obrazy przygotowane w ramach pracy dyplomowej. W kategorii Mecenat Kultury na laur liczyć mogą: Grupa Lotos SA za wspieranie licznych trójmiejskich imprez kulturalnych, m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych czy Festiwalu Szekspirowskiego, Wega SA za stałą opiekę nad grupą baletową Rapsodia z Żukowa i wspieranie Gminnego Ośrodka Kultury oraz Marian Zieliński za sponsorowanie Słupskich Koncertów Kameralnych i Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W sumie zgłoszonych zostało ponad sto propozycji. Nad nominacjami dyskutować będzie teraz kapituła, której decyzje ogłoszone zostaną na uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w dniu 11 maja. W kategorii głównej przyznane zostaną trzy nagrody, w dwóch pozostałych - po jednej. Zwycięzcy otrzymają statuetki Gryfa Pomorskiego i nagrody pieniężne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji