Kraków. Sławomir Mrożek odebrał Order Ecce Homo
Sławomir Mrożek odebrał we wtorek na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa". Mrożek znalazł się wśród siedmiu laureatów tegorocznej, 15 edycji orderu. Pozostali laureaci zostaną uhonorowani w czerwcu.
Podczas uroczystości w salach konferencyjnych na Wzgórzu Wawelskim członek kapituły orderu prof. Józef Lipiec wyjaśnił, że Sławomir Mrożek został uznany za godnego Orderu Ecce Homo "za to, to co napisał; za to jak opisał kondycję ludzką, pełną absurdów ale i horyzontów nadziei; za mistrzostwo w literaturze rodzącej namysł i budzącej wrażliwość; za ukazanie nowych obszarów człowieczeństwa - takich, które potrafi przedstawić tylko wielki Mistrz".
Dekoracji dokonał kustosz orderu prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Rafał Zagozdon. Wzruszony Sławomir Mrożek dziękował "wszystkim obecnym bez wyjątku za tę zupełnie nieoczekiwaną niespodziankę". - Poziom tej imprezy jest dla mnie zaskakujący, jestem prawdopodobnie po raz pierwszy laureatem takiej imprezy i prawdopodobnie ostatni - powiedział laureat, znany z unikania publicznych wypowiedzi.
Podczas uroczystości sylwetkę laureata przedstawił prof. Wojciech Ligęza. Jak podkreślił, - od chwili debiutu w latach 50. XX wieku do drugiej dekady naszego stulecia jego utwory były żywo obecne w świadomości widzów teatralnych i czytelników książek i nadal wpływają na nasz obraz świata, sterują przeżyciami, zadają niewygodne pytania, pozwalają lepiej zrozumieć dylematy ludzkie związane z historyczną zmianą. - I co więcej - zwierciadło Mrożka ukazuje, iż nadal nie jesteśmy piękni ani też pełni cnót moralnych, tolerancji oraz zalet umysłu. Pisarz pozostał bezlitosnym diagnostą polskiej pokraczności, imitowanych form, aspiracji bez pokrycia, agresji bez powodu - którym to przejawom życia zbiorowego uważnie się przyglądał niezależnie od zmian miejsca zamieszkania - mówił prof. Ligęza.
Jak poinformował kanclerz Kapituły orderu Dariusz Walczak, order Eccde Homo został ustanowiony 1 września 1997 roku podczas posiedzenia na Zamku Królewskim na Wawelu. Na jego straży stoi pięcioosobowa kapituła: filozof religii z KUL siostra prof. Zofia Zdybicka; dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i potomek założycieli Tomaszowa Mazowieckiego prof. Jan Ostrowski; filozof z UJ prof. Józef Lipiec; krajowy duszpasterz młodzieży ewangelickiej ks. pastor Roman Pawlas i kanclerz Kapituły. Kustoszem orderu jest każdorazowo urzędujący prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
- Ten order jest dla tych ludzi, którzy wbrew wszelkim przeciwieństwom, poprzez konsekwentną działalność dają świadectwo bezinteresownej miłości drugiego człowieka. Order Ecce Homo jest dla tych, którzy swą niekoniunkturalną działalnością dowodzą prawdziwości słów Gorkiego "człowiek to brzmi dumnie" - mówił kanclerz.
Ordery Ecce Homo przyznano do tej pory 81 osobom, m.in. działaczom charytatywnym, duszpasterzom, pisarzom, kompozytorom czy animatorom kultury. Otrzymali je m.in.: papież Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Vaclav Havel, ks. Jan Twardowski, Irena Sendlerowa, Jacek Kuroń, Tadeusz Różewicz, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak czy Anna Dymna.
Sławomir Mrożek, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych obok Stanisława Lema, pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie (woj. małopolskie).
Jest autorem takich dramatów jak "Tango", "Rzeźnia", "Emigranci". W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Powrócił do kraju w 1996 r. Osiem lat później pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" - została opublikowana w 2006 r.
W 2008 r. pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W 2010 r. ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dziennika" Mrożka, tom drugi trafił do księgarń 25 stycznia 2012 r.
W ubiegłym tygodniu w piątek Sławomir Mrożek odebrał w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. W poniedziałek podpisywał drugi tom "Dziennika" w Wydawnictwie Literackim w Krakowie.