Artykuły

"Teatr nie jest produktem" - jutro ruszy strona poparcia manifestu

We wtorek ruszy strona, na której będzie można podpisać się pod manifestem "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem".

Na rozpoczętych w sobotę Warszawskich Spotkaniach Teatralnych po każdym spektaklu odczytywany jest ze sceny list protestu ludzi teatru, pod którym podpisani aktorzy, reżyserzy, dyrektorzy teatrów, podkreślają, że pierwszy raz od czasu stanu wojennego próbują mówić wspólnym głosem.

We wtorek w internecie ma ruszyć oficjalna strona poparcia dla manifestu. Konferencja prasowa ludzi teatru w tej sprawie odbędzie się także we wtorek, w Teatrze Dramatycznym. Na Facebooku powstała też strona poświęcona manifestowi, która ma już ponad 1300 sympatyków. Manifest jest w całości opublikowany m.in. na stronie www.e-teatr.pl.

Szef Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - organizującego Warszawskie Spotkania Teatralne - Maciej Nowak zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że manifest nie jest inicjatywą Instytutu, ale artystów.

- Do treści tego manifestu się nie odnoszę, ale rozumiem jego intencje. Warszawa - jak słusznie wspomina dyrektor Kraszewski - prowadzi 19 teatrów, ale główny nurt, tętno życia teatralnego w Polsce odbywa się z dala od Warszawy. To nie tutaj pracują najgorętsze nazwiska teatralne dzisiejszego teatru, a większość scen jest ukierunkowanych na działalność rozrywkową, na teatr o dość umiarkowanej jakości - ocenił Nowak.

Jak dodał, rozumie intencje autorów listu jako upomnienie się o teatr artystyczny. - Ten list nie jest adresowany wyłącznie do władz Warszawy, ale w ogóle do gospodarzy życia teatralnego w całym kraju. Mamy w tej chwili sytuację, w której niezależność teatru artystycznego jest podważana -

takich sytuacji w Polsce jest bardzo wiele - zauważył Nowak.

Jako przykład podał sytuację na Dolnym Śląsku. - Jesteśmy świadkiem awantury na Dolnym Śląsku, gdzie marszałek województwa zapowiada, że będzie zwalniał wszystkich dyrektorów artystycznych, a na ich miejsce powoływał menedżerów. W Teatrze Maska w Rzeszowie okazuje się, że dyrektorem ma zostać pani z sejmiku wojewódzkiego, która z teatrem nie ma nic wspólnego - zwrócił uwagę Nowak.

Pod manifestem pt. "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem", podpisali się m.in.: reżyserka Agnieszka Holland, aktor Starego Teatru w Krakowie Jerzy Trela, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej Mariusz Treliński, dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna, aktor/dyrektor Teatru Imka w Warszawie Tomasz Karolak, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb, dramatopisarz Paweł Demirski, reżyserka Monika Strzępka, aktorzy: Stanisława Celińska, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji