Artykuły

Poznań. Promocja książki o Teatrze Animacji

2 kwietnia w klubo-księgarni Głośna (u. Św. Marcin 30) odbędzie się spotkanie wokół książki Alicji Morawskiej-Rubczak "Teatr Animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego".

Dlaczego lalki nie są tylko dla dzieci? Czym jest teatr animacji i po co pisać o nim książkę? Co go różni od teatru lalek? Kto wprowadził to zamieszanie w nazewnictwie?

To pytania, na które można odpowiedzieć bardzo szybko lub napisać o wokół nich całą książkę. Alicja Morawska-Rubczak w swojej analizie twórczości Janusza Ryl-Krystianowskiego stara się przybliżyć czytelnikom nie tylko biografię tego reżysera teatru lalek oraz historię jedynej poznańskiej sceny tworzącej od ponad pół wieku spektakle dla dziecięcej publiczności, lecz podejmuje również próbę charakterystyki współczesnego teatru lalek. To książka, która zrodziła się z pasji i ogromnej fascynacji autorki rodzimym teatrem dla dzieci.

Książka napisana została dzięki wsparciu stypendialnemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej wydawcą jest Teatr Animacji w Poznaniu. Ukazała się w Poznaniu wraz z końcem 2011 roku, a w kwietniu odbędzie się premiera jej wersji elektronicznej.

Ze wstępu:

Mozna nie zgadzac sie z mocno sformułowanym przez niego [Janusza Ryl-Krystianowskiego] programem artystycznym, ale trzeba przyznac, ze doskonale wie, jakie zadania stawia sobie i prowadzonej przez siebie scenie. Zalezy mi, by ta ksiazka ukazywała róznorodnosc jego twórczosci, prezentowała specyfike materii, w której pracuje, oraz podejmowana przez niego problematyke. Przygladajac sie poszczególnym przedstawieniom, chce pokazac, co moze byc w nich ciekawe zarówno dla współczesnych widzów - takze tych dzieciecych - jak i dla pedagogów, badaczy i teoretyków teatru, nie zapominajac o pasjonatach, do których sama naleze. Podjełam decyzje o napisaniu tej ksiazki, by odpowiedziec na nurtujace mnie od kilku lat pytania: o cele wykorzystywania zabiegu teatru w teatrze, o fascynacje basnia, o powody siegania po najnowsza dramaturgie dla dzieci i młodziezy.

w spotkaniu wezmą udział:

Janusz Ryl-Krystianowskiego - dyrektor artystyczny Teatru Animacji w Poznaniu

Alicja Morawska-Rubczak - badacz, krytyk i kurator teatru dla dzieci, autorka książki

Justyna Czarnota - recenzentka teatralna, redaktor książki

spotkanie poprowadzi: dr Marzenna Wiśniewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

fragmenty książki przeczyta: Krzysztof Dutkiewicz - aktor Teatru Animacji w Poznaniu

***

2 kwietnia 2012, godz. 19.00 (czas trwania: 90 minut)

O lalkach. Dla dorosłych.

Spotkanie wokół książki Alicji Morawskiej-Rubczak "teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego"

Poznań, klubo-księgarnia GŁOŚNA, ul. Św. Marcin 30

***

Alicja Morawska-Rubczak - rocznik '83, doktorantka w Zakładzie Estetyki Literackiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, pisze doktorat o estetyce współczesnego teatru dla dzieci, zajmuje się badaniami nad teatrem dla dzieci w Polsce i innych krajach nadbałtyckich, od września 2011 roku realizuje stypendium naukowe na Uniwersytecie w Kopenhadze. Ukończyła z wyróżnieniem poznańskie kulturoznawstwo i polonistykę, w roku akademickim 2007/2008 w ramach programu MOST studiowała filologię polską na UMK, gdzie zrealizowała również program dwuletniej specjalizacji teatrologicznej. Laureatka m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Funduszu Rodziny Kulczyków, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru, a także dwukrotna beneficjentka programu Instytutu Adama Mickiewicza "Kultura polska na świecie" (wsparcie wyjazdów do Japonii i do Danii).

Badaczka i ogromna entuzjastka teatru dla dzieci, zwłaszcza tego dla najnajmłodszych (w wieku od kilku miesięcy do 3 lat) oraz teatru lalek. Pisze liczne teksty z zakresu krytyki teatralnej, teorii teatru dla dzieci i teatru lalek oraz performatyki, publikowała w "Teatrze Lalek", "Didaskaliach", "Dialogu", "Teatrze", "Scenie", "Pro Arte", "Dwutygodniku", współpracuje również z rządowym portalem kidsculture.pl. Recenzowała spektakle w ramach projektu Nowa Siła Krytyczna, którego obecnie jest współredaktorem. W 2011 roku opublikowała swoją pierwszą książkę zatytułowaną teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego. Brała udział w licznych konferencjach w kraju i zagranicą, przedstawiając referaty i wykłady na temat sztuki dla dzieci, teatru tańca dla dzieci, teatru lalek i teorii teatru najnowszego. Uznawana dotychczas za jedynego krajowego specjalistę i teoretyka zajmującego się teatrem dla dzieci do lat 3 zrealizowała również projekt artystyczny w teatrze Baj, reżyserując i tworząc scenografię do autorskiego przedstawienia Śpij, zrealizowanego dla dzieci w wieku od pół roku do 3 lat.

Jako kurator projektów teatralnych dla dzieci współpracuje z Art Stations Foundation (kuratorka projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci), Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, m.in. jako kurator i pomysłodawca małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, Teatrem Animacji w Poznaniu, jest stałym współpracownikiem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W minionych latach współpracowała również z poznańską Fundacją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta oraz była specjalistą od działań artystycznych dla dzieci w poznańskiej Fundacji Nuova. Zajmuje się promocją polskiego teatru dla dzieci na świecie, organizując Showcase Polskiego Teatru dla Dzieci oraz biorąc udział w licznych festiwalach i konferencjach, m.in. w Japonii, Danii i we Włoszech, również jako członek jury na międzynarodowych festiwalach teatru dla dzieci (Rosja, Rumunia), jest rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku teatru dla dzieci jako osoba zaangażowana w rozwijanie i promocję polskiego teatru dla młodych widzów. Jest członkiem International Theatre for Young Audiences Research Network oraz wchodzi w skład Rady Programowej ASSITEJ World Congress (Warszawa 2014).

Realizowała liczne projekty z zakresu edukacji teatralnej, zwłaszcza skupiające się na najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, jak Scena Czytana (Centrum Sztuki Dziecka Poznań, Festiwal R@aport Gdynia) czy warsztaty dramatopisarskie (Festiwal Prapremier w Bydgoszczy), uczestniczyła również jako animator w projektach Lato w Teatrze i Artystyczne Wakacje.

Prowadzi jedynego w Polsce bloga poświęconego teatrowi młodych widzów: www.alicjarubczak.wordpress.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji