Artykuły

Toruń. Święto ludzi teatru u Horzycy

27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatr Horzycy będzie świętował w sobotę - w programie premiera i wręczenie Wilamów - nagród przyznawanych osobom i instytucjom, wspierającym toruńską scenę dramatyczną.

W sobotę zobaczymy "Nadię" na podstawie prozy Antoniego Czechowa. Przedstawienie przygotowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, znana toruńskiej publiczności z realizacji "Dzikiej kaczki" Henryka Ibsena. Reżyserka jest również autorką adaptacji, której bazą są opowiadania Antoniego Czechowa: "Wrogowie", "Żona", Pani z pieskiem", "Nieciekawa historia". "Nadia" to próba przyjrzenia się postaci kobiecej w świecie kreowanym w utworach Czechowa. Bohaterka ucieka z jednego opowiadania w drugie. W przedstawieniu ukazana jest w różnych etapach życia i relacjach z mężczyznami - jako żona i kochanka. Przeżywa alternatywne życiorysy. Wszystkie sytuacje są próbą wyzwolenia się tej postaci spod dominacji mężczyzny, poszukiwaniem szczęścia i niezależności. Bohaterka zdejmuje kolejne maski, naraża się na konflikty, niezrozumienie, wykluczenie.

Ścieżkę dźwiękową skomponował Michał Lorenc, jeden z najpopularniejszych autorów muzyki filmowej i teatralnej. Scenografia i kostiumy są dziełem Agnieszki Zawadowskiej. Ruch sceniczny opracowała Weronika Pelczyńska. Spektakl wzbogacają projekcje wideo autorstwa Jacka Banacha. W roli głównej zobaczymy Matyldę Podfilipską. Poza tym na scenie pojawią się: Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz i Grzegorz Wiśniewski.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie Teatru Horzycy na pl. Teatralnym 1. Towarzyszyć jej będzie otwarcie wystawy "Nadia. Portret wielokrotny", na której poznamy rzeźbę Michała Łapińskiego "Kobieta z drewna". Artysta pochodzi z Bydgoszczy, studiuje rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Interesuje się ciałem człowieka. W swoich rzeźbach skupia się na ukazaniu jego wrażliwości i kruchości, niekoniecznie ściśle trzymając się anatomii. Jest to pierwsza publiczna prezentacja jego pracy.

Zaraz po przedstawieniu rozpocznie się gala wręczenia Wilamów - nagród honorowych dla firm, instytucji i osób, które wspierają działalność toruńskiej sceny. Laury trafiają co roku do tych, którzy służą teatrowi pomocą finansową, wspierają i promują jej działania. Swoje wyróżnienie teatr przyzna w trzech kategoriach: "edukacja teatralna", "przyjaciel teatru", "mecenas teatru". Nagroda trafi też do najpopularniejszego aktora. Dotychczas nagrody w tej kategorii odbierali: Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Paweł Tchórzelski, Małgorzata Abramowicz, Michał Marek Ubysz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Tomasz Mycan oraz Jolanta Teska.

WYIMEK

Ścieżkę dźwiękową do sztuki "Nadia" skomponował Michał Lorenc, jeden z najpopularniejszych autorów muzyki filmowej i teatralnej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji