Święto opery w Bydgoszczy. Zobacz, kto przyjedzie na BFO
Znamy program tegorocznej edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Hitem imprezy będzie z pewnością moskiewski "Kniaź Igor" i pełna bydgoskich akcentów premiera "Rusałki". Sprawdź, co jeszcze będzie można zobaczyć.
Bydgoski Festiwal Operowy potrwa od 28 kwietnia do 13 maja. Bilety pojawią się w sprzedaży 26 marca. Będą kosztować 140, 90 i 60 zł. Impreza odbywa się corocznie od 1994 roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych.
"Eugeniusz Oniegin"
Operę Piotra Czajkowskiego pokażą u nas Opera Krakowska i Teatr Wielki w Poznaniu. Zamierzeniem reżysera Michała Znanieckiego było opowiedzenie tej historii poezją i emocjami. - Ta inscenizacja może zaskoczyć. Dekoracje są jak serce Oniegina, z lodu, które wraz z biegiem akcji rozpuszczają się na naszych oczach. Wierzę, że będzie to spektakl, który otworzy serca i wzruszy dzięki naszym współrealizatorom. Tytułowy Oniegin jest zniechęcony i znudzony życiem. Wyjeżdża na wieś. Tam okazuje się, że nie umie nawiązać kontaktu z ludźmi, odrzuca szczerą miłość Tatiany. Wyśmiewa romantyczny idealizm poety Leńskiego, uwodzi jego narzeczoną. To jednak dopiero początek kłopotów, które zmuszą go do odbycia podróży w przeszłość.
Krakowsko-poznańska koprodukcja miała swoją premierę 10 grudnia 2010 roku. Kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz. Scenografia: Luigi Scoglio. Choreografia: Diana Theocharidis.
***
"Madame Curie"
Gratka dla miłośników współczesnej opery. Przedstawienie pokazuje Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako wielką uczoną, ale także jako silną kobietę, która musiała walczyć z przeciwnościami losu. Na scenie widzimy więc cierpienie uczonej, spowodowane tragiczną śmiercią jej męża, a także walkę, jaką musiała toczyć z często negatywnym nastawieniem środowiska naukowego zdominowanego przez mężczyzn. Opera jest dziełem Elżbiety Sikory. - Dźwięki orkiestry a także fragmenty elektroniczne otaczają solistów śpiewaków tworząc dodaną czasoprzestrzeń muzyczną. Pozwala to na usytułowanie poszczególnych scen w specyficznej dla nich atmosferze podczas gdy chór komentuje często akcje odnosząc sie jednocześnie do rzeczywistych wydarzeń - mówi kompozytorka.
Spektakl miał swoją polską premierę 25 listopada 2011 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Muzyka: Elżbieta Sikora, Gregor Blumstein. Libretto: Agata Miklaszewska. Kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski. Scenografia: Hanna Szymczak. Choreografia: Izadora Weiss. W tytułowej roli Anna Mikołajczyk.
***
"Święto wiosny"
Trzy różne choreografie do tej samej muzyki? Czemu nie. Zwłaszcza jeśli jest to ?Święto wiosny? Igora Strawińskiego. Polski Balet Narodowy zatańczy do trzech układów: Niżyńskiego, Gata i legendarnego Bejarta. To spektakl bez precedensu - jak dotąd jeszcze żaden zespół baletowy nie zmierzył się podczas jednego wieczoru z trzema różnymi choreografiami tego utworu. Balet miał swoją premierę 11 czerwca 2011 roku.
***
"Wonderful Town"
Tradycyjnie w programie Bydgoskiego Festiwalu Operowego nie zabraknie czegoś dla fanów lżejszej muzyki. Musical Leonarda Bernsteina pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi. Kompozytor kojarzony jest przede wszystkim z niezwykle popularnym West Side Story. Mało kto wie, że wielki sukces tego dzieła poprzedziło znakomite przyjęcie na Broadwayu właśnie Wonderful Town. To muzyczna opowieść o perypetiach dwóch sióstr, Ruth i Eileen Sherwood, które w nadziei na karierę (jedna chce zostać pisarką, druga aktorką) przyjeżdżają do Nowego Jorku z prowincjonalnego Columbus w stanie Ohio. Spektakl miał swoją premierę 1 października 2011 roku.
***
Simone Kermes
Świetna niemiecka sopranistka będzie gwiazdą operowej gali, która w tym roku znalazł się w programie festiwalu. A że najlepiej czuje się w muzyce dawnej, to wieczór będzie wypełniony barokowymi ariami. Często porównuje się ją do genialnej Cecili Bartoli, mistrzyni muzyki dawnej. I choć nie jest aż tak popularna to jej nazwisko już stało się marką w wykonawstwie właśnie takiej muzyki.
***
La Folia
Niemiecka diwa nie będzie oczywiście śpiewać a capella. Na scenie będzie jej towarzyszyć cieszący się wielką renomą na całym świecie zespół La Folia. Założona 5 lat temu barkowa orkiestra jest w czołówce zespołów wykonujących muzykę dawną. Powód jest prosty. Najważniejszy jest dla nich autentyzm - ich inteligentne i wysuzkane dążenia do odtworzenia oryginalnego dźwięku sprawia, że słuchacz czuje się tak, jakby czas cofnął się o cztery stulecia.
***
"Kniaź Igor"
To z pewnością największe wydarzenie tegorocznej edycji festiwalu. Do Bydgoszczy przyjedzie Teatr Nowaja, który jest oczkiem w głowie moskiewskiego mera. Świetne recenzje, znakomite wykonania i światowy poziom - to o rosyjskim zespole słyszy się najczęściej. Na bydgoskiej scenie pokażą dzieło Aleksandra Borodina ?Kniaź Igor?. - To opera o świetle, które jest w każdym człowieku i które koniecznie winno się ujawnić - mówi o inscenizacji jej reżyser, Jurij Aleksandrow.
Spektakl miał premierę 16 kwietnia 2011 roku.
***
"Rusałka"
Tradycją jest, że bydgoski festiwal otwiera zawsze premiera przygotowana przez Operę Nova. Tym razem będzie to "Rusałka" Antonina Dworzaka. - W Polsce to cały czas mało znana opera. Myślę, że bydgoszczan skuszą swojskie akcenty, które pojawią się w scenografii - zapowiadał tajemniczo dyrektor Opery Nova, Maciej Figas. O co chodzi? Reżyserka Kristina Wuss zdecydowała się odwołać do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. Na scenie ma się pojawić imponujących rozmiarów wierna replika mostu znajdującego się w sąsiedztwie Opery Nova.
Premiera 28 kwietnia 2012 roku.