Artykuły

Oberiu

Przez weekend w teatrze Rampa będzie można zo­baczyć przedstawienie "Krótkie jest życie, krótkie, czyli kabaret oberiutów", przygotowa­ne specjalnie na zamknięcie sezo­nu.

Spektakl według własnego sce­nariusza reżyseruje Arkadiusz Ja­kubik. Autorem muzyki jest Yola Wesołowska, choreografii - Ja­rosław Stanek. Scenografię zapro­jektowała Agnieszka Kaczyńska. Zagrają: Wojciech Paszkowski, Mieczysław Morański, Katarzyna Kozak, Jacek i Cezary Poks oraz gościnnie Agnieszka Matysiak.

- Chcę przypomnieć wciąż ma­ło znaną w naszym kraju twór­czość artystycznej grupy, która po­wstała w latach 20. w Leningra­dzie - mówi reżyser.

Grupę, która przyjęła nazwę Oberiu od skrótu nazwy Obiedinienije Riealnowo Iskusstwa, czy­li Związek Sztuki Realnej, tworzy­li: Daniel Charms, Mikołaj Olej­nikow, Aleksander Wwiedienski, Mikołaj Zabołocki, Konstanty Waginow i Eugeniusz Szwarc. Ich twórczość, niezwykle oryginalna jak na tamte czasy, sięga do źró­deł rosyjskiego futuryzmu, europejskiej awangardy i tradycji czar­nego angielskiego humoru. W swoich skeczach oberiuci obśmiewali model burżuazyjnego filistra. W tych błazenadach było jednak coś więcej niż tylko śmiech. Melancholijny humor oberiutów, przeczucie zbliżającej się katastro­fy powodują, że żart ma swoją wa­gę. Na ich oczach rozkręcała się wielka machina stalinowskiego terroru, która wkrótce miała po­chłonąć też twórców leningradzkiej grupy.

Przedstawienie w Rampie skła­da się ze skeczów, etiud i piose­nek. - Dziś bawią nas te same ane­gdoty, żarty i skróty myślowe. Choć upłynęło już 70 lat, poczu­cie humoru i wyczucie absurdu tamtych ludzi jest bardzo bliskie współczesnej młodzieży. Język, którym młodzi dziś się porozu­miewają, jest podobny.

Na początek oberiuci zaprasza­ją publiczność do kabaretowej za­bawy. W kabaretową rzeczywi­stość podczas przedstawienia od czasu do czasu wkraczają postaci dwóch aroganckich, chamskich i wulgarnych facetów, którzy za­kłócają spokój.

- Nie chcę, żeby moje przedsta­wienie miało coś wspólnego z martyrologią. Jest skierowane do młodej publiczności, a młodzi chcą jak najszybciej zapomnieć o komunizmie i stalinowcach, ży­cie przecież toczy się dalej.

W piątek odbędzie się druga wersja premiery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji