Artykuły

Elbląg. Instytucje na miarę XXI wieku

Takich instytucji kultury będą mogli pozazdrościć Elblągowi niemal w całej Polsce. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że planowana inwestycja pod nazwą "Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu" zostanie zrealizowana.

A szanse na to, jak twierdzą dyrektorzy obu placówek, są coraz bardziej realne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to swoje nowe oblicza instytucje pokażą już w 2015 roku.

Trwa odchudzanie kosztorysu

Gotowy jest już projekt wspólnej inwestycji Światowida i teatru, placówki uzyskały pozwolenie na budowę, a w budżecie samorządu wojewódzkiego zarezerwowane są pieniądze na wkład własny. Projekt wpisany jest bowiem w wieloletni plan inwestycyjny samorządu.

- Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został ogłoszony program "Infrastruktura i środowisko" - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid". - Wniosek o dofinansowanie naszego projektu musimy złożyć do 20 kwietnia.

Jak dodaje Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru, aktualnie trwa odchudzanie kosztorysu planowanej inwestycji tak, by stał się on realny do zrealizowania w obecnej sytuacji finansowej. Wstępny kosztorys opiewał na kwotę około 100 milionów złotych. Realna do zatwierdzenia może być kwota o niemal połowę mniejsza.

Lepsze warunki pracy i odbioru sztuk

Planowana inwestycja ma dostosować obiekt przy placu Jagiellończyka do zmieniających się wymagań klientów, co z kolei wpłynie na uatrakcyjnienie oferty placówek, również w zakresie współpracy międzynarodowej oraz transgranicznej, a także unowocześni bazę technologiczną.

- Ta inwestycja ma poprawić jakość tworzenia i odbioru przedstawień teatralnych - mówi Mirosław Siedler. - Dobudowa nowej sceny kameralnej, stworzenie sal prób, magazynów dekoracji, kostiumów, archiwum, biblioteki, czytelni, pokoi gościnnych, studia nagrań i wielu innych pomieszczeń ma usprawnić i podnieść komfort zarówno pracy ludzi teatru, jak i odbioru dóbr artystycznych. Poza tym budowa dwóch niezależnych wejść do teatru, w połączeniu z windami i ciągami komunikacyjnymi, przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, jeszcze szerzej otworzy instytucję na widzów.

Zintegrowane centrum kultury

Zgodnie z planami, w rozbudowanym obiekcie, w części Światowida, mają powstać między innymi: kino 5D, pracownia filmowa, centrum przygotowań tanecznych z profesjonalnym studiem treningowym i ośrodek arteterapii z centrum rekreacyjno-rehabilitacyjnym oraz pracowniami artystycznymi, jak również sale konferencyjne i studio nagrań.

Po rozbudowie i modernizacji powstanie ośrodek kultury, który określany jest dzisiaj jako zintegrowane centrum kultury. Zdaniem Antoniego Czyżyka, teraz jest czas na to, by tworzyć miejsca, w których ludzie będą mogli realizować swoje pasje w różnym zakresie.

- Chcemy, by Światowid był właśnie takim miejscem - dodaje dyrektor Czyżyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji