Artykuły

Finał teatralnych zmagań licealistów

IX Spotkania Teatralne "Zwierciadła" Zamoy 2012 dobiegły końca - relacja z lubelskiego festiwalu.

Po występach konkursowych, mających miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, nadszedł czas na warsztaty, organizowane dla wszystkich miłośników teatru, chcących rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie. Zapisało się wielu chętnych, a przyszło dwa razy tyle. Cztery grupy mieszczące się w dużej i małej sali gimnastycznej, Sali 701 (tzw. "Harcówce") oraz w sali 503, pod okiem profesjonalistów, poznawały tajniki wiedzy w czterech oddzielnych dziedzinach.

Największym zainteresowaniem cieszyła się improwizacja teatralna, prowadzona przez absolwenta Animacji Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórcę grupy "No Potatoes", instruktora warsztatów teatralnych UMCS w Lublinie - pana Przemysława Buksińskiego. Mistrz formy IMPROV pokazywał jak to jest "lecieć na żywioł", stojąc na scenie i grając "wyreżyserowany" przez widownię spektakl. Sala 013 okazała się być za mała by pomieścić wszystkich zainteresowanych, więc grupa zmuszona była przenieść się na dużą salę gimnastyczną. By dowiedzieć się czegoś więcej o improwizacji, bądź o prowadzącym zachęcamy do poświecenia paru chwil stronie www wspomnianej wyżej grupy: www.nopotatoes.pl

Wchodząca w skład jury, krytyczka i recenzentka teatralna, koordynatorka projektu Nowa Siła Krytyczna w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - pani Justyna Czarnota - opowiadała o jednej z dziedzin dziennikarstwa, zajmującej się oceną twórczości teatralnej (krytyki teatralnej); pan Marcin Wąsowski - aktor i kabareciarz, współpracujący niegdyś z łódzkim teatrem MMS i teatrem "A", doświadczony w pracy z młodzieżą licealną, obecnie członek kabaretu Świerszczychrząszcz uczył prawidłowego ruchu scenicznego; natomiast warsztaty słowa prowadzone były przez pana Mateusza Nowaka - pracownika dzielnicowego domu kultury WĘGLIN, koordynatora i twórcy projektów "Moja Polska - między literą a słowem" oraz "Architektura Słowa", organizatora Polsko-Ukraińskiego Spotkania Mistrzów Słowa i Ogólnopolskiego Seminarium Sztuki Słowa i Teatru, oraz juror wielu konkursów recytatorskich. Spotkania te zebrały ludzi o podobnych zainteresowaniach w jedno miejsce, dając im szansę na mile spędzony dzień w murach II LO w Lublinie.

W tym roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć menadżera kultury, twórcę i reżysera teatru "Provisorium", dyrektora od spraw artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie -pana Janusza Opryńskiego. Znany jest on głównie ze świetnie wyreżyserowanych spektakli takich jak: "Wspomnienia z domu umarłych", "Ogrody", "Z nieba, przez świat, do...", "Współczucie", "Koniec wieku", "Ferdydurke" i "Bracia Karamazow". Na spotkaniu z tak wyjątkowym gościem, publika zjawiła się tłumnie, spijając słowa z ust tak wspaniałej osobowości.

O godzinie 14.00, po wielu godzinach wyczekiwania nadszedł czas na Wielki Finał.  Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na wyniki tegorocznych zmagań teatralnych. Sala II LO w Lublinie pękała w szwach, każdy chciał poznać grupę teatralną, która w tym roku otrzyma nagrodę główną i tytuł najlepszego teatru młodzieżowego. Napięcie rosło wraz z trwaniem przemówienia dziękczynnego, które honorowało wszystkich zaangażowanych w projekt. Atmosfera ekscytacji udzieliła się również jury, których wyrazy twarzy emanowały pozytywnymi emocjami. Najpierw wręczono wyróżnienia za konkretny aspekt teatralny, później nagrody dla najlepszego aktora/aktorki, poprzez I nagrodę, aż nadszedł czas na najważniejsze trofeum -  statuetkę "Zwierciadeł", która w tym roku trafiła do uczniów klas I II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, grupy Kontrast, za doskonale obrazujący problem dzisiejszych uzależnień od świata internetowego spektakl "W sieci" (na zdjęciu). Najlepszymi aktorami tegorocznego festiwalu okazali się być: uczennica III LO - Natalia Kowalczyk, wyróżniona za osobowość sceniczną oraz Piotr Dudek z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, doceniony za wybitny talent komediowy. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów w świecie teatru.

Oczywiście IX Spotkania Teatralne "Zwierciadła" 2012 nie mogłyby się odbyć bez naszych sponsorów: Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Sponsor Główny), Ośrodka Szkolenia Kierowców Rodmos, Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Szkoły Języka Angielskiego Linguaton oraz Agencji Reklamowej ModArt. Przy promocji wydarzenia pomogli patroni medialni: Kurier Lubelski, Radio Lublin i Radio Centrum. Wszystko odbyło się pod patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty - Krzysztofa Babisza, który to ufundował statuetkę "Zwierciadeł" i Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa Hetmana. Nagrodę dla najlepszego aktora - udział w serii profesjonalnych warsztatów teatralnych - zapewniła Szkoła Aktorsko-Wokalna "Qurtyna" w Lublinie. Od wielu lat firmie Proscenium-Art zawdzięczamy profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Gorąco dziękujemy za okazane wsparcie i współpracę.

Emocje związane z przygotowaniami imprezy oraz dopięciem jej na ostatni guzik opadły. Niestety na kolejną edycję "Zwierciadeł" musimy czekać cały rok. Mamy nadzieję, że tradycja zapoczątkowana przez Darka Figurę, absolwenta II LO, oraz panią profesor Katarzynę Jóźwik przetrwa jeszcze wiele lat. Już teraz zapraszamy na jubileuszowe X Spotkania teatralne "Zwierciadła" Zamoy 2013!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji