Artykuły

Recenzje i Wydarzenia

Fascynacja tropikiem, miłość i antyk

W najbliższych dniach odbędą się w stolicy cztery premiery teatralne. 18 i 19 bm. (sobota i niedziela) o godz. 19.00 Teatr Rozmaitości zaprasza na dwa premierowe przedstawienia sztuki "Bzik tropikalny" według Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Horsta i scenografii Barbary Hanickiej. Grzegorz Horst jest absolwentem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993) i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie (1997). Jego pierwszym samodzielnym przedstawieniem byli "Mali lunatycy" według powieści Hermana Brocha. Zafascynowany filozofią Wschodu i teorią Petera Brooka i Jerzego Grotowskiego wyruszył w 1963 roku w swoją pierwszą podróż do Indii, Napalu, Tybetu i Chin. W następnych latach przemierzył m.in. Indochiny, Azję, Australię, Papuę i Nową Gwineę. Podążając śladami podróży Witkacego i antropologa Bronisława Malinowskiego zbierał materiały, które później wykorzystał w pracy nad przedstawieniem "Bzik tropikalny". Spektakl jest wyrazem jego fascynacji kulturą i obyczajami Dalekiego Wschodu, dzikością, egzotyką oraz tajemnicą krajów tropikalnych. Jest także próbą przełożenia tych fascynacji na język teatru, stworzenie opowieści o nas i otaczającym nas świecie. Znajdziemy tu metafizykę rodem z Witkacego, zabawę konwencjami, stereotypami obowiązującymi w życiu i sztuce, a także nawiązanie do estetyki "Pulp Fiction" i "Urodzonych morderców". Wśród wykonawców zobaczymy min.: Marię Maj, Magdalenę Kutę, Jolantę Jagodzińską, Maję Ostaszewską, Cezarego Kosińskiego, Adama Nawojczka i Mirosława Zbrojewicza.

18.01 (sobota) w Teatrze Ateneum odbędzie się premiera sztuki Marka Medoffa "Dzieci mniejszego boga" w reżyserii Waldemara Matuszewskiego. Autorką scenografii jest Ewa Strebejko. Przed siedmioma laty, kiedy przedstawienie weszło do repertuaru Ateneum, główne role - głuchoniemej dziewczyny i jej nauczyciela stworzyli ci sami aktorzy - Maria Ciunelis i Krzysztof Kolberger. Partnerują im: Grażyna Strachota, Agnieszka Warchulska, Anna Wróbłówna, Tomasz Kozłowicz i Piotr Pawłowski. To opowieść o miłości, która próbuje znieść bariery między światem ludzi suchych i słyszących. Przedstawienie wróciło na afisz Teatru Ateneum na prośbę Polskiego Związku Głuchych.

Także 18.01 o godz. 19.00 na premierę zaprasza Teatr Dramatyczny. Będzie to "Elektra" Sofoklesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w nowym, współcześnie brzmiącym tłumaczeniu Antoniego Libery i Janusza Szpotańskiego. W roli Elektry zobaczymy Danutę Stenkę, Chrysotemis - Małgorzatę Rudzką, Klitajmestra - Jadwigę Jankowską-Cieślak. Wystąpią także: Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Wons, Jolanta Olszewska i inni. Muzykę napisał Paweł Mykietyn. Autorem choreografii jest Wojciech Misiuro. "Elektra" będzie grana także 19, 21, 22 i 23 bm.

17, 18 bm. o godz. 19.30 w Teatrze Scena Prezentacje będą grane dwa przedpremierowe przedstawienia "Czasami skrzypce..." Francoise Sagan w reżyserii Romualda Szejda. Premiera odbędzie się w niedzielę o godz. 19.30. Jest to historia pary, której życiu sens nadają pieniądze. W spektaklu wystąpią: Ewa Wiśniewska, Leonard Pietraszak, Dariusz Kordek i inni. "Czasami skrzypce..." można obejrzeć także 31 bm. oraz i i 2.02.

(AHA)

Kabarety męski i damski

Najbliższy weekend w stolicy odbędzie się pod znakiem kabaretów. W niedzielę o godz. 17.30 w Teatrze Komedia (ul. Słowackiego 19a) odbędzie się premiera nowej formacji kabaretowej, pod nazwą "Babski kabaret". Tworzą ją same gwiazdy. Adrianna Biedrzyńska, Agnieszka Fatyga, Danuta Rinn, Krystyna Sienkiewicz, Barbara Wrzesińska, Elżbieta Zającówna i Renata Zarębska. Przedsprzedaż biletów w cenie 20 zł w kasie teatru oraz w kasach ZASP-u (Al. Jerozolimskich 25) DT Junior i w Hali Wola.

Na pięciu czytelników, którzy zadzwonią do nas w piątek w godz. 11.00 - 13.00 pod nr tel. 622 - 20 - 33 czekają dwuosobowe zaproszenia.

(WAC)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji