Artykuły

Poznań. "Oj, Halino!" w Auli UAM

Jodłowanie na Górszczycie, musztarda po obiedzie i Halka Haliny na deser - takie atrakcje czekają na wielbicieli muzyki Stanisława Moniuszki podczas wtorkowego koncertu z cyklu "Speaking Concerts". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19 w Auli UAM.

Muzyczno-edukacyjne "Speaking Concerts" łączą w sobie koncert, wykład, prezentacje multimedialne i projekcje filmowe. Wzbogacone dużą dawką humoru projekty regularnie przyciągają wielbicieli niekonwencjonalnie prezentowanej historii muzyki.

Pod batutą pomysłodawcy cyklu, dyrygenta Marcina Sompolińskiego, w ramach "Speaking Concerts" rozbrzmiewały dotychczas m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego i Georga Friedricha Haendla.

Tym razem prof. Sompoliński sięgnie do muzyki operowej rodzimego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Najważniejszy polski twórca muzyki wokalnej XIX wieku jest najczęściej kojarzony ze swoimi najpopularniejszymi operami - "Strasznym Dworem", "Hrabiną", "Flisem" i "Halką".

Premiera ostatniej z nich wzbudziła w 1848 r. w Wilnie mieszane uczucia. Część publiczności zareagowała negatywnie na historię tytułowej Góralki, która zachodzi w ciążę z ziemianinem, a w wyniku odrzucenia jej uczucia przez ukochanego popełnia samobójstwo. Dziesięć lat później Moniuszko powrócił do dzieła, rozbudował je i wystawił - tym razem z pełnym sukcesem - w Teatrze Wielkim Warszawie. Od tego momentu opera cieszy się niezmiennie popularnością.

"Halka" trafiła również na afisz najbliższego "Speaking Concertu", zatytułowanego "Oj, Halino!". Organizatorzy wydarzenia przygotowali program, w którym proponują m.in. Jodłowanie na Górszczycie, musztardę po obiedzie, czyli rzecz o życiu twórcy opery narodowej, a na deser - Halinę, która zaprezentuje swoją Halkę.

Co to dokładnie oznacza? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy dziś o godz. 19 znajdą się w Auli UAM. Fragmenty muzyczne zaprezentują sopranistka Katarzyna Hołysz, tenor Paweł Skałuba oraz Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Wokalistom zaakompaniują muzycy Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Bilety na koncert kosztują od 8 do 20 (ulgowe) oraz od 15 do 40 zł (normalne). Można je kupić w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka oraz na portalu www.bilety24.pl. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.speakingconcerts.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji