Poznań. Wkrótce VII Festiwal Wiosny
18 marca rozpocznie się w Poznaniu 7. edycja Festiwalu Wiosny - unikatowego wydarzenia w skali europejskiej, bowiem poświęconego jednemu tylko utworowi, "Świętu wiosny" Igora Strawińskiego.
Festiwal Wiosny, organizowany od 2006 r. przez Fundację Nuova, przyciąga do stolicy Wielkopolski polskich i zagranicznych twórców poruszających się w obrębie różnych dziedzin sztuki. W tym roku swoje interpretacje utworu Strawińskiego zaprezentują m.in. zespół światowej sławy fińskiego tancerza i choreografa Tero Saarinena oraz Polski Balet Narodowy. Festiwalowi towarzyszyć będzie Małe Święto Wiosny - warsztaty filmowe i plastyczne dla najmłodszych.
Najważniejszym wydarzeniem artystycznym VII Festiwalu Wiosny będzie z pewnością występ zespołu założonego w 1996 r. przez światowej sławy fińskiego tancerza i choreografa Tero Saarinena. Grupa, która w marcu br. zawita do Poznania, prezentowała swoje spektakle w niemal czterdziestu krajach na całym świecie. Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu Tero Saarinen Company zaprezentuje "Stravinsky Evening", dzieło składające się z dwóch baletów Strawińskiego: "Petrushka" (na zdjęciu) i "HUNT". Międzynarodowa krytyka zgodnie sytuuje to przedstawienie Saarinena wśród najciekawszych interpretacji dzieł Strawińskiego.
Nie mniej ważnym wydarzeniem poznańskiego festiwalu będzie także występ Polskiego Baletu Narodowego, kierowanego przez Krzysztofa Pastora. Wieczór przez ten zespół przygotowany odtwarza dwie historyczne choreografie - pierwszą, prapremierową z 1913 roku, Wacława Niżyńskiego i niezwykle ważną dla rozwoju współczesnego teatru tańca choreografię Maurice Bejarta. Wieczór, zatytułowany, "Święto Wiosny - Niżyński, Bejart" uzupełni panel dyskusyjny poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu, połączony z promocją dodrukowanych specjalnie na festiwal "Dzienników" tego genialnego choreografa.
Festiwal Wiosny nie tylko przygląda się dokonaniom choreograficznym, bada też wpływy dzieła Strawińskiego na inne obszary sztuki, inspiruje do poszukiwań teatralnych, muzycznych. Od dwóch lat pojawiają się w jego programie elektroniczne interpretacje "Święta wiosny". Rok temu odbył się konkurs - jego zwycięzca, DJ Qlhead, przedstawi swój Koncert Electro-Sacre podczas obecnej edycji festiwalu.
Festiwal umożliwia także kontakt warsztatowy tancerzy profesjonalnych z wybitnymi postaciami tańca. W tym roku zajęcia poprowadzi Tero Saarinen, uważany obecnie za jednego z najważniejszych choreografów na świecie.
Festiwal Wiosny nie zapomina o najmłodszych. Od lat towarzyszą mu specjalne zajęcia edukacyjne, pod wspólną nazwą "Małe Święto Wiosny". Tym razem, w dniach 19-21 marca, odbędą się w nowo otwartej Concordii Design Poznań, warsztaty filmowe i plastyczne, inspirowane dziełem Strawińskiego.
***
Artyści VII Festiwalu Wiosny 2012
Tero Saarinen Company:
Gościem Festiwalu będzie światowej sławy zespół założony w 1996 roku przez choreografa i tancerza - Tero Saarinena. Grupa, która w marcu zawita do Poznania, prezentowała swoje prace w prawie czterdziestu krajach na całym świecie. Współpracowała z takimi uznanymi teatrami jak: Nederlands Dans Theater, Batsheva Dance Company, Lyon Opéra Ballet i Finnish National Ballet. Choreografie Saarinena, wielokrotnie nagradzane i wychwalane, charakteryzują się unikatowym stylem. Widać w nich wpływy tańca Butoh i sztuk walki oraz odwołania do klasycznego baletu i tańca współczesnego. Spektakle Tero Saarinen Company są kombinacją unikalnej choreografii, mocnego przekazu, uderzających wizualizacji i, często, żywej muzyki.
Tero Saarinen:
Tancerz-choreograf. Rozpoczął swoją karierę jako tancerz Fińskiego Baletu Narodowego w 1985 roku, gdzie szybko stał się solistą. Pomimo odniesionego sukcesu siedem lat później opuścił balet, aby szukać nowych inspiracji w tańcu współczesnym zachodniej Europy i Japonii, gdzie studiował tradycyjne japońskie tańce i Butoh. Dzięki tym wpływom wypracował swój własny, rozpoznawalny na całym świeci styl. W 1996 roku założył swój teatr: Tero Saarinen Company, gdzie w pełni może poświęcić się pracy nad swoimi choreografiami.
Na Festiwalu Wiosny zaprezentowane zostanie Stravinsky Evening: dzieło składające się z dwóch spektakli inspirowanych muzyką Strawińskiego - Petrushka i HUNT. Oba, łącznie lub osobno, pokazywane były w 29 krajach. Krytycy zgodnie sytuują prace Saarinena wśród najlepszych interpretacji dzieł Stawińskiego. W tekstach recenzji obu spektakli powtarzają się stale takie określanie jak: genialny, fascynujący, nadzwyczajny, ekscytujący.
"Petrushka"
Spektakl energetyczny i żywiołowy. Prosta przestrzeń gry wyznaczona wizualizacjami kontrastuje z bogatymi i wyszukanymi strojami tancerzy nawiązującymi do tradycyjnych ludowych kostiumów oraz ich groteskową charakteryzacją. Całość wypełnia genialna muzyka Strawińskiego.
Spektakl uznany przez magazyn Dance Europe za najbardziej ekscytujące wydarzenie sceniczne sezonu 2000/2001.
"HUNT"
Absolutnie wirtuozerski pokaz zdolności Tero Saarinena. Jego solowy taniec uzupełniany wizualizacjami wyświetlanymi na ciele tancerza oraz przejmująca muzyką przykuwa uwagę i wciąga. Całość tworzy potężny i piękny przekaz.
Podczas Festiwalu odbędą się także warsztaty z Tero Saarinenem. Będzie to wyjątkowa okazja dla profesjonalnych tancerzy do szkolenia się pod okiem światowej sławy choreografa.
***
Polski Balet Narodowy
"ŚWIĘTO WIOSNY - NIŻYŃSKI, BEJART"(wieczór baletowy)
Niespotykane dotąd połączenie trzech najbardziej znanych wykonań choreografii tego działa. Podczas Festiwalu Wiosny pokażemy dwa z nich.
Wieczór otwiera rewolucyjna wersja Wacława Niżyńskiego z 1913 roku, ujęta wówczas jako "sceny z życia pogańskiej Rusi" i na trwałe przełamująca zastaną estetykę baletu klasycznego. Zapomnianą choreografię odtworzyła po latach amerykańska specjalistka Millicent Hodson dla zespołu Joffrey Ballet, a potem realizowała ją kilkakrotnie na najważniejszych scenach baletowych świata. Następnie prezentowana jest legendarna interpretacja Maurice'a Béjarta. Wielki choreograf nazwał swój balet "hymnem na cześć zbliżenia Mężczyzny i Kobiety, połączenia nieba z ziemią, tańca życia i śmierci", a jego uniwersalny wydźwięk, genialna prostota kompozycji i niezwykła siła ekspresji porażają do dnia dzisiejszego.
Pomiędzy spektaklami Teatru Wielkiego z Warszawy odbędzie się dyskusja poświęcona Wacławowi Niżyńskiemu - twórcy genialnej choreografii "Święta Wiosny". Jego geniusz przeplatał się z chorobą psychiczną, która mocno uwidaczniała się w jego późnych choreografiach. Dyskusja poświęcona będzie wpływowi Niżyńskiego na współczesną sztukę, a także roli choroby w jego procesach twórczych oraz miejscu, jakie zajmują osoby chore psychicznie, a zwłaszcza artyści, w społeczeństwie. Do rozmowy zaproszeni zostaną artyści, biografowie Niżyńskiego, znawcy teatru i tańca, a także przedstawiciele świata medycyny i psychologii. Panel otwarty będzie dla widzów i słuchaczy. Prowadzenie: Jadwiga Majewska.
Podczas panelu odbędzie się także promocja "Dzienników" Wacława Niżyńskiego - dokument wewnętrznego życia geniusza, niezwykłe świadectwo postępującej schizofrenii, szczególny obraz przeżyć, otaczających go ludzi, wrodzonej naiwności dziecka, nadwrażliwości i nigdy nie zaspokojonej tęsknoty za miłością. Niżyński zaczął pisać dziennik po swoim ostatnim występie i przerwał zaledwie po paru tygodniach, odizolowany od świata w sanatorium dla obłąkanych.
***
DJ Qlhead
QLHEAD (wcześniej działający jako QJon) porusza się w rożnych gatunkach muzyki elektronicznej. Jako FUNK BAZZ produkuje mieszankę funku z housem, jako Tom QLHEAD i 3-LOOP łączy dźwięki od trance'u, poprzez breakbeat, do minimalu. Ale jego prawdziwą naturę określa ambient i chillout. Utwory zakreślają okrąg od spokojnych klimatów po mroczne dźwięki, z pytaniem kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Występy to live act'y, w których na żywo generuje dźwięki i łączy je w nowe formy.
W ubiegłym roku jego "Święto Wiosny" wygrało konkurs Festiwalu na interpretację utworu Strawińskiego w wersji electro.
***
Małe Święto Wiosny
Małe Święto Wiosny jest częścią Festiwalu skierowaną do najmłodszych uczestników kultury. Ma za zadanie w sposób ciekawy wprowadzić dzieci w świat tzw. kultury wysokiej, zazwyczaj im niedostępny. Świat, który za sprawą współczesnej kultury masowej zostaje zepchnięty, a dla dzieci stanowi jedynie rozdział w podręczniku szkolnym. Projekt Małego Święta Wiosny zmienia ten stan rzeczy; poprzez prowadzone działania artystyczno-edukacyjne ma na celu umożliwienie rozwoju wrażliwości, kompetencji odbiorczych oraz świadomego tworzenia i rozumienia sztuki oraz świata. "Święto Wiosny" Strawińskiego jest pełne wartości i treści, które także dla dzieci mogą być źródłem zarówno twórczych inspiracji jak i wspaniałej zabawy oraz czystej przyjemności.
W roku 2012 proponujemy najmłodszym zajęcia filmowe, których rezultatem będzie stworzenie własnych animowanych filmów krótkometrażowych inspirowanych "Świętem Wiosny". Dzieci poznają metodę zdjęć poklatkowych oraz technikę blue boxu, która sprawi, że ich własne rysunki, zdjęcia i figurki ożyją na srebrnym ekranie. Warsztaty zakończą się pokazem stworzonych filmów.
Prowadzone będą również warsztaty plastyczne. Będą to otwarte zajęcia dla wszystkich chętnych, poprowadzone w poznańskiej Concordii.