Historie zakulisowe
Efektowne, kostiumowe widowisko o kulisach teatru w kilku komediowych odsłonach pokazuje i jego piękno, i brzydotę. Adaptacja opowiadań Czechowa to akt wiary w teatr, w jego siłę i magię. To historie zza kulis - typowe kilka dni z życia prowincjonalnego teatru przełomu wieków.
Towarzyskie intrygi, ambicjonalne rozgrywki, miłostki, codzienne kłopoty finansowe, zmęczenie niepewnym jutrem, tęsknota za domem rodzinnym. Ale też desperacka wiara w sens sztuki, bliskie każdemu artyście pragnienie sławy, głębokie poczucie, że dzięki scenie jest się kimś lepszym. W tym zamkniętym świecie zdarzają się sprawy drobne i prawdziwe dramaty.
Bohaterowie tych historii, ludzie raczej niepiękni i mali, często śmieszni i groteskowi, nierzadko nawet pokrętni i podli, trafiając do teatru, przechodzą zaskakującą metamorfozę. To magiczne miejsce w cudowny sposób uszlachetnia ich, przydaje im godności i wielkoduszności, poprawia ich charaktery i upiększa. Teatr ich przyciąga, trwają w nim na przekór modom, koniunkturom i czasom.
"Życie człowieka, narodziny i śmierć Czechow obejmuje jednym wielkim oddechem miłości. I dlatego nie ma dla niego rzeczy drobnych i wielkich, wszystko, co ludzkie, jest dla niego ważne..." - pisał we wstępie do tomu opowiadań rosyjskiego pisarza Iwaszkiewicz. Na ich podstawie powstało pełne nostalgii, ciepła, wzruszające i zabawne przedstawienie.
Spektakl Zbigniewa Zapasiewicza (autorem przekładu jest Jerzy Koenig, a adaptacji Władysław Zawistowski) opowiada o wszystkich, także tych nieznanych, prowincjonalnych artystach.