Artykuły

Trzy razy po raz pierwszy

"Ziemia niczyja to czterdzieści lat budowania muru w poprzek cywilizacji Europy"

(Ewa Wójciak, Teatr Ósmego Dnia)

Przeniesieniem przedstawienia "Ziemia Niczyja" do Teatru Telewizji, Teatr Ósmego Dnia zainicjował pracę nowego studia we Wrocławskim Ośrodku TV.

Po raz pierwszy teatr

Przeniesienie przedstawienia do telewizyjnego teatru zapropono­wał szef redakcji teatralnej TVP, Jerzy Koenig. ,,Obejrzałem ,,Zie­mię Niczyją" w Toruniu na festiwa­lu Kontakt, prezentującym zespoły z Europy Środkowej i Wschodniej mówi Koenig. Tak mi się ten spektakl spodobał, że gdy nadarzy­ła się okazja postanowiłem zapre­zentować go w telewizji. Koenig wyznał, że zeszłej wiosny w Toruniu w ogóle po raz pierwszy widział Teatr Ósmego Dnia. Ktoś miał go wtedy żartobliwie podsumować: "Widocznie dotąd obracał się pan w złym towarzystwie".

Telewizyjne wystawienie "Ziemi Niczyjej" dla wielu osób będzie pier­wszym zetknięciem z ,,Ósemka­mi". Istniejący od 28 lat jeden z najważniejszych polskich teatrów nurtu alternatywnego, nietradycyjnego, szerzej znany jest za granicą niż w kraju. W latach 70. i 80. prześladowany przez milicję i wciąż walczący z cenzurą, potem zmuszony do kilkuletniej emigra­cji, zaprezentował się publiczności Zachodniej Europy, Ameryki Połu­dniowej i b. Związku Radzieckiego.

"Ziemia Niczyja" jest jednym z ostatnich przedstawień Teatru Ós­mego Dnia, powstała w 1991 roku, po powrocie zespołu do kraju. Emi­gracyjne doświadczenia aktorów stały się tu jednym ze źródeł artys­tycznej inspiracji.

Po raz pierwszy studio

"Naturalną częścią naszej ak­tywności ostatnich lat mówi reżyser i dyrektor teatru, Lech Raczak było konfrontowanie na­szych przedstawień z widzami, wywodzącymi się z odległych śro­dowisk, miejsc geograficznych, cywilizacji, kultur. W tym doświadczeniu brakowało jednak "tłumaczenia" spektaklu na język innego medium. Stąd dość łatwo podjęliśmy propozyc­ję, aby z przedstawieniem przenieść się do studia telewizyjnego. Choć jest to podróż w świat bar­dzo odległy". W telewizji poznań­skie teatry goszczą rzadko, ostat­nim przeniesieniem był spektakl Janusza Nyczaka "Damy i huzary (Teatr Nowy) na początku 1991 r. Nowe wrocławskie studio telewi­zyjne jest obok krakowskiego najnowocześniejszym w Polsce. Je­go budowę ukończono w grudniu, "Ziemia Niczyja" jest pierwszym spektaklem, jaki w nim zrealizowa­no.

Po raz pierwszy producent

Choć do zdjęć wykorzystano stu­dio państwowej TV, jednak produ­centem "Ziemi Niczyjej" jest osoba prywatna (producent odpowiedzia­lny jest za zorganizowanie całości pracy, miejsca, sprzętu, fachowców itp.). Coraz częściej telewizja ko­rzysta z usług prywatnych produ­centów nie tylko w przypadku ta­kich programów jak np. Polskie Zoo, ale także przy większych przedsięwzięciach. "Koszt zakupu gotowego programu jest już obec­nie znacznie niższy niż jego pro­dukcja własnymi środkami - mówi Jerzy Koenig. - Właściwie można powiedzieć, że dzięki pry­watnym producentom jeszcze ży­jemy." O produkcję "Ziemi Niczy­jej" zabiegał także poznański oś­rodek TVP, ale jego oferta była finansowo mniej korzystna.

Produkcji "Ziemi Niczyjej" podjął się, z upoważnienia firmy Mertrans, Jacek Kubiak, poznań­ski dziennikarz, w latach 1990-1991 redaktor naczelny poznańs­kiej TV, współzałożyciel (na po­czątkowym etapie powstawania) lokalnej rozgłośni radia Zet. To jego pierwsze przedsięwzięcie produkcyjne, ale jak zapowiada - nie ostatnie. Jako realizatora telewizyjnego Kubiak zatrudnił Dariusza Pawelca, który kilka lat temu dał się poznać miłośnikom teatru ze znakomitego przeniesie­nia do telewizji "Dziadów" litews­kiego reżysera teatralnego Jonasa Vaitkusa. Reżyserię światła powie­rzono Bogusławowi Dąbrowie-Kostce, współpracującemu m.in. z Kazimierzem Kutzem. Koszt produkcji przedstawienia to blisko 400 mln zł. Zaprezentowa­ne zostanie w Studiu Teatralnym Dwójki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji