Artykuły

Kraków. "Kochanek" w reż. Opalskiego u Słowackiego

W sobotę o godz. 19 na Scenie Miniatura Teatru Słowackiego odbędzie się premiera sztuki "Kochanek" Harolda Pintera w reżyserii Józefa Opalskiego. Dramat rodzinny, w którym główne role odgrywają Dominika Bednarczyk i Grzegorz Mielczarek, traktuje o niebezpiecznej małżeńskiej grze w zdradę.

Harold Pinter nagrodzony w2005 roku Literacką Nagrodą Nobla nie należy do chętnie granych twórców. "Kochanek" będzie drugą sztuką jego autorstwa wystawianą na deskach Teatru Słowackiego po legendarnej polskiej prapremierze "Powrotu do domu" w reżyserii Jerzego Golińskiego z 1967 roku. Nie będzie to jednak typowa komediowa inscenizacja, do której przyzwyczaili się widzowie, ale mroczna gra. Na scenie wszystko w rękach aktorów, których rekwizyty ograniczają się do dwóch krzeseł. Akcja rozgrywa się w świetle odbijanym na ścianach utkanych ze sznurów korali i w towarzystwie zmysłowej muzyki.

- Czuje się, że z tym, co kiedyś było w tym tekście świeże, awangardowe czy obrazoburcze, coś się stało. Ale zebrałem towarzystwo, które się tak samo zakochało w tym "Kochanku" jak ja, i postanowiliśmy go zagrać. Oczywiście nigdy bym się na to nie odważył, gdyby nie aktorzy: Dominika Bednarczyk i Grzegorz Mielczarek. Czekałem na nich ponad rok, bo wiedziałem, że chcę go zagrać tylko z nimi. Ponieważ moim zdaniem są nie tylko znakomitymi aktorami, którzy w swoim pokoleniu mają niewiele konkurencji, ale do tego "Kochanka" jest potrzebna pewna perwersyjna inteligencja - nie wystarczy talent aktorski. Teraz pojawia się pytanie, czy to, co my przeżyliśmy i wymyśliliśmy, przyjmie publiczność. Myślę, że okrucieństwo tej sztuki, jakieś odarcie właściwie z emocji, z seksu, z jakiegoś naturalizmu, to jest u Pintera najważniejsze, symulujące i twórcze, i to zagramy - zapowiada Józef Opalski, reżyser sztuki i autor opracowania muzycznego.

Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im J. Słowackiego, dodaje: - "Kochanek" jest szalenie aktualny w tej chwili. To, co dzieje się między bohaterami, czyli gra, w którą oni wchodzą, jest ekwiwalentem dzisiejszych relacji międzyludzkich.

Scenografię i kostiumy przygotowała Agata Duda-Gracz, za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk, a za konsultacje muzyczne Bartosz Sałdan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji