Artykuły

Lublin. Tłumy w Teatrze Starym

Krystyna Janda, Andrzej Seweryn i Marianne Faithfull - to niektórzy artyści, którzy pojawią się w Teatrze Starym już wkrótce. Frekwencja w czasie Dnia Otwartego Teatru Starego przeszła wszelkie oczekiwania.

Dzień Otwarty miał zacząć się o godzinie 13, ale pierwsza grupa mieszkańców Lublina zaczęła zwiedzać Teatr piętnaście minut wcześniej. Po prostu chętni do obejrzenia odnowionych wnętrz Teatru zaczęli zbierać się dużo wcześniej i wypełnili szczelnie salę Teatru.

O godz. 13 tłum był już tak wielki, że zaczęła ustawiać się długa kolejka. Mimo, że w wycieczkę po Teatrze co 5 minut ruszała kolejna grupa zwiedzających, to tłum wciąż gęstniał. Ze sceny grupki zwiedzających ruszały w głąb zamkniętego od 31 lat Teatru.

Garderoby, trzy zapadnie pod sceną, skomplikowane techniczne zaplecze sceny - oczom zwiedzających ukazał się nowoczesny budynek kulturalny w zabytkowym wnętrzu. Z tego Teatru, który stoi na rogu Jezuickiej i Dominikańskiej pozostały mury, strop sali i większa część drewnianych galerii i balkonu. Nie powróciły tylko te fragmenty, które w 1981 r. zwęgliły się w pożarze, który spowodował zamknięcie ówczesnego kina Staromiejskiego.

- Loże i balkon są teraz oparte na nowych konstrukcjach betonowych. Wcześniej była tu plątanina belek. Dziwne, że to wszystko się trzymało - podkreśla architekt Andrzej Kasprzak, który jest współprojektantem renowacji Teatru.

Teatr ma 190 lat, ale historia tego miejsca jest znacznie dłuższa. Archeolog Rafał Niedźwiadek i jego współpracownicy odkryli pod zabytkiem resztki budynków, w których żyli mieszkańcy Lublina w XIV wieku. Resztki średniowiecznych naczyń i piękne renesansowe kafle leżą w szklanych gablotach na wszystkich piętrach Teatru. Do tego dochodzą trójwymiarowe prezentacje zmian zabudowy tego skrawka Starego Miasta. - Opowiadamy o historii tego miejsca w sposób, w jaki tego jeszcze nie robiono w Polsce. Dzięki Teatrowi Lublin staje się wielkim miastem. Powinniśmy być z tego dumni - uważa Rafał Niedźwiadek.

Bardzo atrakcyjny jest repertuar Teatru Starego, który już ułożono do czerwca. Oprócz koncertów, spektakli, warsztatów dla dzieci będzie dużo oryginalnie zaprezentowanego Szekspira. 2 kwietnia czeka nas wielkie wydarzenie: "Sonety" angielskiego twórcy będzie czytać Marianne Faifhtfull. W maju ze swoim projektem opartym na tym samym utworze Szekspira w Teatrze Starym wystąpi Andrzej Seweryn.

Oprócz teatru, filmu i muzyki (Perła - Browary Lubelskie sponsoruje cykl koncertów jazzowych) w Teatrze Starym będą debaty o współczesnej kulturze. W cyklach "Bitwa o Literaturę" i "Bitwa o Kulturę" wezmą udział m.in. Jurij Andruchowycz, Dubravka Ugresić, Leszek Mądzik Kinga Dunin i Anda Rottenberg.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji