Artykuły

Białystok. Miklasz stypendystką "Młodej Polski"

Ona może zrobić "Sprawę Dantona", on kupi klarnet koncertowy. Stypendyści programu "Młoda Polska" realizowanego przez ministra kultury. W tym roku, wśród 82 młodych stypendystów z całej Polski, znalazło się dwoje twórców związanych z Białymstokiem

To reżyserka Magdalena Miklasz i klarnecista Krzysztof Grzybowski. Przeszli spore sito, jako że do IX edycji programu zgłosiło się 605 kandydatów. Program stypendialny przeznaczony jest dla polskich artystów do 35 roku życia, którzy okazali się wybitnymi osiagnięciami w takich dziedzinach jak: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. 82 osoby otrzymały stypendia na łączną kwotę 3,5 mln zł. Pojedyncze stypendium wynosiło od 30 do 50 tys. zł.

Krzysztof Grzybowski jest studentem II roku Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Białymstoku. Jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Muzycznych dał się poznać jako znakomity klarnecista i faworyt wielu konkursów.

Magdalena Miklasz to z kolei reżyserka, pochodząca z Dynowa, ale przez pięć lat studiująca na wydziale reżyserii w białostockiej Akademii Teatralnej. Dziś pracuje już poza Białymstokiem (ostatnio w krakowskim Teatrze Starym reżyserowała spektakl "Przemiana", za który dostała główną nagrodę przeglądu "Pierwszy kontakt" w Toruniu). Ale z białostockimi twórcami współpracuje. Stypendium ministra otrzymała na konkretną realizację: spektakl "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, który, co istotne, przygotowywany jest przez Teatr Malabar Hotel. To teatr założony przez absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej - Marcina Bikowskiego i Marcina Bartnikowskiego, po tym jak podzieliła się białostocka Kompania Doomsday, niezależna formacja teatralna (jeden z pierwszych laureatów Przystanku Młodzi, akcji organizowanej przez naszą "Gazetę"). Od początku tym młodym twórcom kibicujemy, żałując, że miasto, mimo obietnic, nie znalazło ciągle lokalu, w którym teatry niezależne mogłyby przygotowywać spektakle.

Warto dodać, że na realizację "Sprawy Dantona" białostocki Urzad Marszałkowski dał już 9 tys. zł, a minister kultury - 50 tys. zł. Warto też dodać, że Miklasz dołącza do utalentowanej - co dostrzega minister - ekipy: zarówno Bikowski, jak Bartnikowski już byli laureatami stypendium "Młoda Polska" w poprzednich latach (Bartnikowski nawet dwukrotnie). Można nawet powiedzieć, że Teatr Malabar Hotel zrealizuje juz trzeci spektakl, na który idzie wsparcie ze stypendium "Młoda Polska".

"Sprawa Dantona" - pięcioaktowy dramat Stanisławy Przybyszewskiej z 1929 roku stanowi udramatyzowaną kronikę wydarzeń z czasów rewolucji francuskiej, pomiędzy aresztowaniem i egzekucją herberystów, a procesem i śmiercią Dantona. Białostocka premiera spektaklu odbędzie się w maju.

Warto się nań wybrać "we dwoje".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji