Artykuły

Narodowe Pieszo

Dziś, o godz. 19.15, na Dużej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera sztuki Sławomira Mrożka "Pieszo", w reżyserii Kazimierza Kutza.

Akcja dramatu rozgrywa się w 1945 r. Właśnie kończy się wojenna zawierucha. Na stacji kolejowej, gdzieś w pobliżu przesuwającego się na zachód frontu, spotykają się przypadkowi ludzie, oczekujący na pociąg. Na tej kolejowej ławce siedzi "cała Polska": ludzie wszystkich stanów o skrajnie różnym poziomie świadomości obyczajowej i historycznej. Doświadczenie wojny i przypadkowego oczekiwania na pociąg łączy ich tylko pozornie, natomiast autentycznie wspólna jest konieczność podjęcia decyzji: co zrobić ze sobą dalej? Jak ma wyglądać ich dalsze życie? Front się przetacza, pociąg nie nadjeżdża, a oni wciąż usiłują się dogadać... Aż przyjdzie wyruszyć im w drogę do domu - pieszo!

W przekonaniu, że w tym "pieszo" nadal tkwi istota polskiego losu, warto wrócić do dramatu Mrożka sprzed prawie ćwierć wieku. Bo czy aż tak wiele się zmieniło w naszej narodowej mentalności od 1945 roku?

"Pieszo" stało się symbolem nie tylko fizycznego przemieszczania się, ale także symbolem załatwiania spraw, rozwiązywania życiowych problemów. Cóż z tego, że sytuacja jest już diametralnie inna, dookoła dzwonią telefony komórkowe i brzęczą komputery, skoro tak naprawdę wszystko "załatwiamy na piechotę"... W poczuciu wielu Polaków świat pędzi naprzód samochodami, okrętami, odrzutowcami i informacją internetową - a my wciąż po naszemu i po staremu - pieszo.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Jerzy Kalina, a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Choreografią zajęła się Wioletta Maciejewska, natomiast reżyserią światła Tomasz Wert. W spektaklu występują: Jerzy Trela (Ojciec), Michał Czachor (Syn), Krzysztof Globisz (Superiusz), Aldona Grochal (Pani), Andrzej Hudziak (Nauczyciel), Artur Dziurman (Porucznik Zieliński), Leszek Piskorz (Drab), Anna Dymna (Baba), Ewa Kaim (Dziewczyna), Anna Radwan-Gancarczyk (Grajek), Beata Malczewska (Kleopatra-Bajadera), Ryszard Ostromęcki (Postać siedząca).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji