Artykuły

Lublin. Passini nominowany w plebiscycie kultury

Reżyser Paweł Passini to jeden z najciekawszych obecnie młodych reżyserów teatralnych. Doceniło go jury plebiscytu Wydarzenie Kultury 2011.

Jury doceniło to, że Passini (ur. 1977 r.) świetnie wypadł w Edynburgu, a "Turandot" [na zdjęciu] w jego reżyserii zostało uhonorowane na tym ważnym festiwalu teatralnym aż dwiema nagrodami - Total Theatre Award i złotą statuetkę Herald Angel.

Niedługo po Edynburgu reżyser pracował nad telewizyjną wersją spektaklu "Turandot". Zostanie on pokazany 27 marca w TVP Kultura.

Nie zapominajmy też, że w tym roku Passini dostał nominację do prestiżowej ogólnopolskiej nagrody, czyli Paszportów "Polityki". Doceniono go za "konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki". Ostatecznie jednak Paszport trafił do Krzysztofa Garbaczewskiego.

Paweł Passini skończył warszawską Akademię Teatralną, ale ma za sobą także etap współpracy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Passini jest szefem "pierwszego internetowego teatru w Europie" neTTheatre. Od kilku lat z powodzeniem pracuje w Lublinie, tutaj wyreżyserował "Nic co ludzkie" (jako jeden z trzech reżyserów spektaklu), "Turandot" według Pucciniego. W repertuarze ma też propozycję dla najmłodszej widowni, czyli "Zwierzątka małe zwierzenia". Ten spektakl pokazywał w różnych, mniejszych i większych miejscowościach Lubelszczyzny. Ale przygotowuje także spektakle poza Lublinem. Jednymi z pierwszych była "Zbrodnia z premedytacją" według Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz "Klątwa" według Wyspiańskiego w Opolu.

Paweł Passini w swoich spektaklach przywiązuje dużą wagę do muzyki. Do ciekawostek należy to, że zorganizował jednorazowo festiwal w lubelskiej jesziwie przy ul. Lubartowskiej.

Jak głosować?

Wydarzenie Kultury 2011 wybierze kapituła, nagrodą dla zwycięzcy będzie dwutygodniowa promocja na citylightach w Lublinie. Również czytelnicy "Gazety" będą wybierać swoje wydarzenie w plebiscycie.

* Do 4 lutego będziemy opisywać kolejne wydarzenia i publikować w "Gazecie" kupony do głosowania

* 6 lutego rozpoczynamy głosowanie w internecie

* 18 lutego, na finałowej gali Wydarzenia Kultury 2011 ogłoszeni zostaną zwycięzcy plebiscytu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji