Nasz współczesny
"Jak wam się podoba" w reż. Roberta Czechowskiego w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. W Poznaniu oglądał Olgierd Błażewicz i pisze Głosie Wielkopolskim.
Jest w tym coś paradoksalnego, że koronny spektakl kaliskiego teatru, nagrodzony przed rokiem na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, odwiedził już tyle miast w kraju, ale do stolicy swego województwa dopiero w ten weekend został zaproszony i to przez... scenę operową. O ile przed rokiem z gruntu kameralne, małoobsadowe kaliskie przedstawienie "Kwartetu" wiele straciło po przeniesieniu na wielką operową scenę, o tyle tym razem stało się inaczej.
Szekspirowskie "Jak wam się podoba" na monumentalnej scenie wyraźnie w sensie inscenizacyjnym zyskało na przestrzeni i rozmachu, trochę tracąc jednakże w swej aktorskiej precyzji słowa. Kaliski spektakl mógł się jednak rzeczywiście podobać. Zwłaszcza młodej widowni, ale także i tej starszej, a lepiej wprowadzonej w estetykę, tego trochę zwariowanego postmodernistycznego teatru. Bo, reżyser spektaklu Robert Czechowski, zaproponował nam bardzo współczesne odczytanie Szekspira, coraz to zaskakujące nas jakimś nieoczekiwanym pomysłem, a to kobietą z wielkim instrumentem muzycznym, a to dyskoteką z tańcami w środku lasu.
Rzecz cała rozgrywa się w monumentalnej, a czysto abstrakcyjnej przestrzeni neonowych kolumn, które raz są salą dworu, a raz Lasem Ardeńskim. I w takiej to scenerii rozgrywa się tutaj rozpisana na dwie części opowieść o życiu na zniewalającym wszystkich, trochę nawet Orwellowskim dworze, z monitorującym podanych z wielkiego ekranu represyjnym władcą oraz o krainie wolności i swobody, owym Lesie Ardeńskim, miejscu wygnania i niekończących się dysput o życiu i miłości.
Dwie role są tutaj przede wszystkim godne uwagi. Refleksyjnie komentujący bieg zdarzeń Jakub Macieja Grzybowskiego oraz ujmujący swą prywatnością Orlando- Sebastian Pawlak.