Artykuły

Rekomendacje kulturalne

XVI Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej

Bardzo interesująco zapowiada się XVI Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica polonica nova" we Wrocławiu. W trakcie koncertów, które zaplanowano od 16 do 20 lutego odbędzie się wiele prawykonań kompozycji polskich autorów. W inauguracyjnym koncercie w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Aurele Nicolet (flet) z towarzyszeniem Szabolcs Eszteneyi (fortepian), a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Marek Pijarowski - szef artystyczny całego festiwalu. Wieczorem pierwszego dnia imprezy w Auli Leopoldina zagra kontrabasista Tadeusz Wielecki, a w drugiej części koncertu zespół instrumentów dawnych "Ars nova" pod kierunkiem Jacka Urbaniaka wykona nowe kompozycje R. Stradomskiego, Z. Wiszniewskiego, E. Sielickiego i K. Serockiego. W drugim dniu, 17 lutego, po występie Wrocławskiej Grupy Instrumentów Perkusyjnych w Filharmonii, w Muzeum Narodowym widzów zaintryguje koncert, w którym obok muzyków recytować będzie wybitny aktor Tadeusz Łomnicki. W czwartek w Operze odbędzie się spektakl "Gwiazda" J. Wichrowskiego oparty na dramacie H. Kajzara w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego z Warszawy. Dobrze oddaje nastrój piątkowego koncertu nazwa galerii - "Awangarda", w której grać będzie Jan Pilch (perkusja), Ryszard Szeremeta (syntezator) i śpiewać Olga Szwajgier (sopran). W programie "Fantazja"' K. Moszumańskiej-Nazar i "Konglomerat" B. Schaeffera. Tego samego dnia, późną nocą można będzie obejrzeć widowisko "Nowe Wyzwolenie" K. Baculewskicgo oparte na Witkacym. Ale prawdziwą atrakcję zachowano na finał. Oto do Wrocławia zjedzie sam Witold Lutosławski aby 20 lutego poprowadzić Wielką Orkiestrę Symfoniczną PRiTV w Katowicach w wykonaniu własnych kompozycji. Solistą tego koncertu będzie Krzysztof Jakowicz. Szczegółowe informacje we Wrocławiu pod tel. 44-20-01.

Horror Szekspira

"Tytus Andronikus" nie należy do dramatów zbyt często granych. To jeden ze wcześniejszych utworów Wiliama Szekspira, a i jego autorstwo bywa niekiedy podważane. Młody Szekspir uległ panującej wówczas modzie na krwawe tragedie. Celowali w nich szczególnie Marlowe i Kyd. Młody autor nie ustąpił im pod względem liczby trupów i wyrafinowanego okrucieństwa. W czasie spektaklu ginie 35 osób, z czego 10 na oczach widzów i to w mniej lub bardziej wyszukany sposób.

Maciej Prus - reżyser spektaklu łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza stara się ograniczyć do minimum krew i okrucieństwo, choć mimo to publiczność śmiała się na spektaklu, na którym byłem - przekroczona została bowiem "dopuszczalna dawka horroru". Intencja reżysera jest jednak dość widoczna - musi obnażyć się całe ludzkie okrucieństwo, musi człowiek uświadomić sobie tkwiące w nim żądze - dopiero później może zacząć budować sprawiedliwy, nowy porządek rzeczy. Warto ten spektakl obejrzeć, by poznać innego Szekspira, choć słabszy to dramat, to jednak momentami zwiastuje przyszły geniusz największego dramaturga wszechczasów. Organizacja widowni Teatru im. S. Jaracza w Łodzi ma tel. 33-15-33.

"Mój Świat" - ich świat

"Rekomendacje" otrzymały jeden z egzemplarzy nowego pisma adresowanego do młodzieży szkół średnich i starszych uczniów szkoły podstawowej noszącego tytuł "Mój Świat". Do miesięcznika dołączony jest list redaktora naczelnego Zygfryda Klausa. Informuje on, iż pismo dąży do ukazywania w oryginalnej formie i treści świata kultury, sztuki i twórczości. "Staramy się też by młodzież była naszym partnerem. Nie chcemy jej nauczać ani pouczać. Uważamy, że młodych ludzi należy prowokować do tworzenia, pobudzać do niekonwencjonalnego myślenia i dyskusji i tą drogą kształtować wiedzę o sztuce, literaturze i nauce" - głosi credo redakcji.

Zdając sobie sprawę z niedoskonałości pisma wydawanego przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki Dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu redaktorzy zmienili dotychczasową formułę i od nowego roku ukazują się numery autorskie. Numer 1/2 firmuje Barbara Dohnalik. W całości poświęcony jest on kulturze Związku Radzieckiego, a szczególnie wiele informacji można znaleźć o subkulturze młodzieżowej w kraju naszego wschodniego sąsiada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji