Alwernia. "Pasja św. Łukasza" Pendereckiego i Jarzyny
31 marca i 1 kwietnia w Alvernia Studios pod Krakowem odbędzie się prapremiera "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Będzie to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Misteria Paschalia.
Spektakl powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Znakomity polski reżyser zna Pasję od 16 roku życia. Jego przygoda z muzyką poważną rozpoczęła się od słuchania płyt wybitnego kompozytora. Krzysztof Penderecki pisał swój najsłynniejszy bodaj utwór - Pasję według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) w latach 1963-1965 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. To właśnie tam 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski. Od samego początku utwór cieszył się niezwykłym powodzeniem. Na koncert w Münster przyjechało ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z całej Europy. Przybył także nuncjusz papieski i biskup Münster oraz dyrektor Westdeutscher Rundfunk. Jeszcze w roku prawykonania Pasja znalazła się w programie Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji. W następnych latach wykonywano ją wielokrotnie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Japonii. Pojawiły się liczne nagrania.
Krzysztof Penderecki odrodził w swoim utworze starą formę muzyczną związaną najsilniej z twórczością Jana Sebastiana Bacha, ale sięgającą korzeniami średniowiecznego misterium religijnego, przystosował ją do czasów współczesnych, zarówno w zakresie środków muzycznych, jak i koncepcji ideowej. Przy całej nowoczesności języka Penderecki stworzył dzieło przystępne dla zwykłego melomana, o zrozumiałej treści, konstrukcji i emocji.
Jaka będzie Pasja odczytana na nowo i przeniesiona na scenę przez Grzegorza Jarzynę? Czy stanie się udanym początkiem współpracy dwóch gigantów - Jarzyny i Pendereckiego?
Partie wokalne wykonają Iwona Hossa - sopran, Piotr Nowacki - bas oraz Thomas Bauer - baryton. Solistom towarzyszyć Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA, Chór chłopięcy PUERI CANTORES SANCTI NICOLAI oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.
Bilety w cenie 120 zł trafią do sprzedaży od 13 lutego na portalu eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Cena obejmuje także transport z Krakowa lub Katowic.
Organizatorami spektakli są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice. Partner projektu: Alvernia Studios.