Poznań. "Poper" Hanocha Levina w Teatrze Nowym
Polską prapremierę spektaklu "Poper" izraelskiego dramaturga Hanocha Levina zaprezentuje 27 stycznia Teatr Nowy w Poznaniu. Spektakl reżyseruje Anna Nowicka.
Anna (Ana) Nowicka jest założycielką prywatnego Teatru Barakah w Krakowie. "Poper. Komedia z piosenkami" jest jej debiutem reżyserskim w teatrze instytucjonalnym.
W sztuce, która będzie wystawiana na Trzeciej Scenie Teatru Nowego, wystąpią: Paweł Binkowski, Daniela Popławska, Mirosław Kropielnicki, Dorota Abbe i Łukasz Mazurek. Scenografię i kostiumy przygotowała Monika Kufel, a muzykę specjalnie na potrzeby spektaklu skomponował Piotr "Lala" Nowicki.
- Jest to komedia z piosenkami, tak napisał to autor. Ja starałam się w tym tekście uwzględnić nie tylko komediowość, ale także tragedię. W przedstawieniu oprócz scen komediowych i śpiewanych chciałam przemycić pewnego rodzaju powagę. Istotnym dla mnie elementem jest finał sztuki. U Levina jest on potraktowany śmiesznie, komediowo, ja w finale wydobywam dramat wszystkich bohaterów, którzy się w tej sztuce przewijają - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej reżyserka przedstawienia Anna Nowicka.
Według Nowickiej dramat Levina jest opowieścią uniwersalną.
- Ta historia mogła wydarzyć się w każdej z kamienic. Jest tam 50 -letnia kobieta i mężczyźni, którzy pałają do niej uczuciem. To jest śmieszne, tragiczne, ale czasami wzruszające i sentymentalne - dodała Nowicka.
Hanoch Levin (1943-1999) to wybitny izraelski dramaturg, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z żydowskiej rodziny, która w 1935 roku wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Współpracował ze słynnymi izraelskimi scenami, m.in. z Teatrem Habima, Teatrem Cameri z Tel Awiwu czy Teatrem Miejskim w Hajfie.
Levin jest autorem ponad 50 dramatów, takich jak m.in. "Jakub i Leidenthal", "Krum", "Szyc", "Męki Hioba" czy "Mord". Oprócz dramatów pisał także opowiadania i wiersze, zajmował się satyrą polityczną. Inscenizacje sztuk Levina często gorszyły i oburzały telawiwską publiczność, co przyniosło mu opinię niepokornego skandalisty.
W swojej twórczości odwoływał się do tradycji i literatury żydowskiej, a także do dramatu i teatru Samuela Becketta, Eugenia Ionesco oraz Antoniego Artauda. Zmarł w 1999 roku. Zbiór jego dramatów w polskim tłumaczeniu - "Ja i Ty i następna wojna" - został wydany w 2009 roku przez Agencję Dramatu i Teatru.