Artykuły

Warszawa. Wieczór awangardowy w Soho Factory

We wtorek, 17 kwietnia o g. 20 Wiktoria Gorodeckaja przeczyta i zaśpiewa utwory Daniła Charmsa z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Piotra Tabakiernika

17 kwietnia o g. 20, Soho Factory

Wiktoria Gorodeckaja, laureatka Warszawskiego Feliksa za rolę Iriny w spektaklu "Starucha", zaprezentuje fragmenty wybranych utworów rosyjskiego awangardowego pisarza Daniła Charmsa. Towarzyszyć jej będzie stworzony specjalnie na tę okazję akompaniament Piotra Tabakiernika, wykonywany na instrumencie czelesta przez samego kompozytora.

Wiktoria Gorodeckaja - absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2009). Od stycznia 2009 w zespole Teatru Narodowego. Zagrała w spektaklach Jacquesa Lasalle'a, Igora Gorzkowskiego, Mai Kleczewskiej, Artura Tyszkiewicza, Gábora Zsámbékiego.

Piotr Tabakiernik - kompozytor i improwizator. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jego utwory wykonywano w kraju i zagranicą (m.in.: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja). Szczególne miejsce w jego pracy zajmuje sfera teatralna - jest autorem muzyki do spektakli Kobiety Maszyny, Sandmann, Spacerowicz, Hydraulik, Ukryj mnie w gałęziach drzew, Żółta Strzała oraz Starucha w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Pracuje jako asystent w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, nauczając przedmiotów teoretycznych oraz improwizacji.

OBERIU (Zrzeszenie Sztuki Realnej) - grupa artystyczna założona w Leningradzie w 1926 roku przez młodych literatów Daniła Charmsa, Mikołaja Zabołockiego, Aleksandra Wwiedenskiego, Mikołaja Olejnikowa, Konstantego Waginowa i Igora Bachtieriewa. Oberiuci w swojej działalności nawiązywali do poetyki futuryzmu, operowali abstrakcyjnym dialogiem i specyficznym czarnym humorem. Uważani są za prekursorów europejskiego teatru absurdu. Grupa debiutowała 24 stycznia 1928 roku spektaklem Trzy lewe godziny, który Danił Charms, ubrany w cylinder, zapowiadał z gzymsu piątego piętra Domu Prasy. W 1930 roku grupa została rozwiązana. Jej twórców represjonowano, większość zginęła w więzieniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji