Artykuły

Warszawa. Izabela Dąbrowska czyta "Jana Tajemnika"

Laboratorium Dramatu zaprasza, 23 stycznia o godzinie 19:00, na spotkanie z cyklu "Zapomniane w baśni".

Baśń Leśmiana "Jan Tajemnik" przeczyta Izabela Dąbrowska, a w dyskusji po czytaniu wezmą udział Eliza Kiepura, Paweł Walewski i Cezary Żechowski. Scena Przodownik, wstęp wolny.

Baśń "Jan Tajemnik" Bolesława Leśmiana opowiada o samotnym człowieku, który w opuszczonym młynie spotyka diabła. Diabeł spełnia jego największe marzenie, ale spełnienie staje się szybko rozczarowaniem. Zachwyt i radość przeplatają się z bólem i smutkiem, nigdy jednak nie dochodzi do całkowitego unicestwienia marzeń i pogrążenia się w rozpaczy. Utwór Leśmiana opisuje subtelną grę uczuć, fantazji i percepcji jaka dokonuje się w przestrzeni intersubiektywnej między Ja i Ty. Aby bliżej przyjrzeć się tym zjawiskom do dyskusji po zakończeniu czytania zaproszeni zostali eksperci Eliza Kiepura (psycholożka, polonistka) oraz Paweł Walewski (psychoterapeuta psychoanalityczny). Podejmą oni zagadnienia z pogranicza psychologii intersubiektywnej i psychoanalizy takie jak rytm i muzyczności relacji, pochodzenie mowy i języka, antropogeneza czy tworzenie się więzi w dzieciństwie. Dyskusję moderuje kurator projektu Cezary Żechowski.

"Cykl spotkań "Zapomniane w baśni" poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów. Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl "Zapomniane w baśni" ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania "Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni oraz "Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?" Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy." /dr Cezary Żechowski/

..

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez MKiDN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji