Artykuły

Wiązanka miłosna

Andrzej Strzelecki zawsze miał mnóstwo niezwykłych pomysłów. Od "Złego zacho­wania" począwszy. Premie­ra odbyła się wtedy w Tea­trze Ateneum, potem Strzelecki dostał swój wła­sny teatr - dawny Teatr na Targówku, przechrzczony przezeń na Rampę. Wszyst­ko, co tu wystawił, od prze­niesionego z Ateneum "Złego zachowania" po "Czerwony stoliczek", przy­ciągało tłumy, mimo iż odległość od centrum ogromna. Tuż przed Gwiazdką '91 STRZELECKI przygotował nową premierę: wiązankę utworów miłosnych w wy­daniu pastiszowym, grote­skowym, purnonsensowym, zabawnym, pełnym dowcipnych rozwiązań.

Rozwiązanie podstawowe - wszystkie słynne przeboje miłosne - od Henryka War­sa, Jerzego Wasowskiego po Czesława Niemena i Se­weryna Krajewskiego - wy­konują sami mężczyźni w liczbie sześciu, w tym bra­cia - bliźniacy Poksowie.

Panowie - jak jeden - prze­brani i ucharakteryzowani w taki sposób, by można by­ło rozpoznać ich umiłowanie do tej samej płci (tak!). Spek­takl nazywa się "Love" i jest rewią słynnych piosenek mi­łosnych od przed wojny (np. "Miłość ci wszystko wyba­czy") po okres "Czerwonych Gitar". Wykonanie np. "Dziw­nego świata" Niemena wy­wołuje kaskady śmiechu na widowni, mało tego - widow­nia wręcz skanduje: "Niemen - jeszcze!" Tymczasem nie śpiewa tego oczywiście Nie­men, tylko sześciu aktorów, parodiując słynne wykona­nie Niemena, tak narażone­go swego czasu na ataki za - między innymi - egzaltowa­ny styl wykonania utworu i je­go treści, raczej oczywiste, a nawet banalne.

W tym przedstawieniu każdy utwór, od przepięknego utworu "Szeptem do mnie mów" w pamiętnym ongiś wykonaniu nieodżałowanej Ludmiły Jakubczak po banal­ną nawet i ongiś "Brzydulę i rudzielca", zyskują nadzwy­czajną urodę w całkowicie nowym, odkurzonym i przetworzonym satyrycznie wy­konaniu. Pomysł, żeby pa­nowie wyznawali sobie miłość i okazywali zazdrość, mógłby wydawać się pro­stacki i błazeński, gdyby nie kunszt Strzeleckiego i jego aktorów, którzy z parodystycznej rewii piosenek mi­łosnych i wyraźnie sugero­wanych homoseksualnych treści, uczynili pyszną zaba­wę - z dużym wyczuciem i taktem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji