Kraków. Boskie premiery w Łaźni Nowej
Na początku 2012 roku na scenie Łaźni Nowej będzie można zobaczyć spektakle, które miały swoją premierę na Festiwalu Boska Komedia. "W imię Jakuba S." (reż. Monika Strzępka), "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?" (reż.Małgorzata Głuchowska) oraz "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" (reż. Marcin Liber).
"W imię Jakuba S." [na zdjęciu]
reż. Monika Strzępka
26, 27, 28 i 29 stycznia 2012, godz. 19.00
15, 16, 17 i18 marca 2012, godz. 19.00
Koprodukcja: Teatr Dramatyczny M. St. Warszawy /Teatr Łaznia Nowa / Festiwal Boska Komedia
Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Nie tej dworkowo-ziemiańsko-szlacheckiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy tylko dlatego, że to obca administracja przeprowadzała tę reformę? Czy może po prostu wolelibyśmy o sobie myśleć jako o potomkach tej "lepszej" części narodu. Tej opłakującej dwory zamienione na PGRy? Dzisiejsi aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Przyglądamy się tej postaci z perspektywy, która bierze pod uwagę podział klasowy i nieludzkość pańszczyzny. Czy chłopskie państwo Szeli miało jakiś sens? Czy jesteśmy w stanie przyjąć i rozpoznać inne tropy tożsamości niż te uczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego? Czy wobec nadchodzącego głośnymi krokami porządku będziemy w stanie porzucić swoje wspomnienia polityki historycznej i tożsamościowej? Czy w ogóle możliwe jest bez wstydu powiedzieć, że dziś jesteśmy europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować?
Premiera - 8 XII 2011 / Boska Komedia
Premiera w Teatrze Dramatycznym Warszawie - 18 XII 2012
Czas trwania 150 minut
***
"Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?"
reż. Małgorzata Głuchowska
2, 3, 4 i 5 lutego 2012, godz. 19.00
Koprodukcja: Teatr Ludowy w Krakowie/ Teatr Łaźnia Nowa/ Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Najnowszą historię polski postanowiono zmieścić na pokładzie okrętu - ograniczając tym samym przestrzeń scenicznej gry, wprowadzając twarde reguły morskiego kodeksu. W ten hermetyczny świat wkracza Lamia - współczesna dziewczyna, która postanawia stworzyć prywatną narrację historyczną, odnajdując i nazywając tym samym swoje miejsce w historii. Podróż Lamii przypomina wędrówkę Alicji po krainie czarów. Przez meandry i zawiłości polskości, trudnego, buńczucznego patriotyzmu, przeprowadzi ją Pstrąg - figura narratora, który umożliwi także bohaterce osobiste spotkania z ważnymi dla Polaków mitycznymi postaciami: Rejtanem, Emilią Plater, anonimowymi bohaterami Solidarności czy rodzącej się w bólach demokracji. Jako wysłanniczka najmłodszego pokolenia Polaków zadaje niewygodne pytania naszym rodzicom, żąda wytłumaczenia. Próbuje zrozumieć rzeczywistość, w której żyje.
W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów: Życia Anny Walentynowicz Tomasza Jastruna, Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos Agnieszki Wiśniewskiej, fragmenty powieści Cała jaskrawość oraz Opowiadań Edwarda Stachury, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi J. Verna, a także cytaty z dzieł Franciszka Zabłockiego oraz wierszy i piosenek anonimowych autorów.
premiera: 9 XII w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia
Czas trwania: 100 minut
***
"Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim"
reż. Marcin Liber
16, 17, 18 i 19 lutego 2012, godz. 19.00
Koprodukcja: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu / Teatr Łaźnia Nowa / Festiwal Boska Komedia
Teatralna opowieść koncentruje się na drugiej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze. Z jednej strony pokazując ją jako żonę najważniejszego w kraju polityka, z drugiej strony, jako kobietę o burzliwej przeszłości. Zaangażowana politycznie Aleksandra znana była ze swoich feministycznych, radykalnych poglądów i zdecydowanych działań. Jednak mimowolnie została wpisana w mit Matki Polki, gdyż od chwili narodzin córek, była rozdarta pomiędzy przykładnym prowadzeniem domu, a aktywnym zaangażowaniem w życie polityczne kraju. Dla twórców spektaklu Aleksandra jest również ucieleśnieniem historycznej roli kobiet, ich miejsca przy mężczyznach, zarówno w perspektywie społeczno-historycznej, jak i indywidualnej, prywatnej, intymnej.
Premiera 17 XI 2011 / premiera festiwalowa w ramach IX Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych
Czas trwania 75 minut bez przerwy
Bilety:
30zł ulgowy
40zł normalny