Artykuły

Oresteja we Wrocławiu

Jako zasługujące na uwagę wydarzenie artystyczne, odnotować warto wystawienie we wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego - "Orestei", tragedii Ajschylosa, wielkiego dramaturga greckiego epoki antycznej. Przekład prof. Stefana Srebrnego, adaptacja, inscenizacja i reżyseria Józefa Pary, scenografia Andrzeja Sadowskiego. Premiera "Orestei" została życzliwie przyjęta przez krytykę, która podnosi duży wkład pracy teatru oraz zaznacza, iż zapoznanie się z tą tragedią będzie wielce przydatne dla młodzieży szkolnej.

W Teatrze Współczesnym, którym od bieżącego sezonu kieruje Józef Para (poprzednio dyrektor teatru w Bielsku-Białej) mają być wystawione następne pozycje repertuarowe: "Pan Wokulski" - przeróbka "Lalki" Prusa w adaptacji Hanuszkiewicza, "Nasze miasto" - Wildera, "Zmowa świętoszków" Bułhakowa, "Sułkowski" - Żeromskiego, "Czarnecki i jego żołnierze" Korcellego, nowa sztuka Różewicza o nieustalonym jeszcze tytule oraz widowisko dla dzieci pt. "Zaczarowana fujarka".

Ustalony plan roczny przewiduje dla Teatru Współczesnego 400 przedstawień, z czego 250 w siedzibie i 150 poza nią. Porównując te liczby za stanem sprzed jakichś dziesięciu laty, dostrzega się bardzo znaczne ograniczenie spektakli w terenie, gdzie zespoły teatralne stają się coraz rzadszymi gośćmi. Redukcja objazdowej działalności jest o tyle niesłuszna, a w każdym razie przesadna, że teatr dysponuje dobrymi środkami transportowymi oraz licznym zespołem artystycznym - 46 osób. Wydaje się więc, że należałoby w przyszłości liczbę spektakli poza siedzibą zwiększyć, odpowiednio do realnych możliwości teatru i warunków technicznych w terenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji