Artykuły

Gdańsk. O współpracy krytyków i twórców w KP

W poniedziałek 9 stycznia o godz. 18 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się czwarty z cyklu wykładów "Teatr jako polityka" Igora Stokfiszewskiego.

Jednym z nieodłącznych elementów obiegu teatralnego jest dyskurs krytyczny - ten ulokowany w prasie specjalistycznej, jak i ten, który funkcjonuje w mediach masowych. Zwłaszcza, gdy twórcy żywią ambicję wpływania na świadomość społeczną, zapośredniczenie intuicji artystycznych przez medium gazet, tygodników opinii czy telewizji, będących dodatkową - obok sceny - platformą komunikacji pomiędzy reżyserem i inteligencką widownią, staje się nieodzowną częścią teatralnego myślenia i działania.

Jak wygląda współpraca krytyków i twórców w polskim obiegu refleksji nad teatrem. Czy krytycy wspierają artystów w ich pragnieniu oddziaływania na społeczną świadomość, czy stanowią barierę, która utrudnia zbiorową komunikację w polu teatru? Jaka krytyka jest teatrowi potrzebna? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, posiłkując się szkicem Pawła Mościckiego "Krytyka teatralna i debata publiczna", zamieszczonym w tomie jego autorstwa "Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej" (Warszawa 2008).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji