Artykuły

Koszalin. Reżyserski debiut aktorki w BTD

"Carski syn" na podstawie utworu Władimira Masłowa "Iwan - carski syn, szare wilczysko i inni" to sztuka oparta na motywach baśni rosyjskich. Premierę spektaklu zaplanowano na sobotę, na godz. 16, na deskach BTD przy ul. Modrzejewskiej 12 w Koszalinie.

Rozmowa z Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską [na zdjęciu], która reżyseruje najnowszy spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pt. "Carski syn".

Byłaś wiele razy pomocnikiem reżysera, ale to pierwszy spektakl, który reżyserujesz sama. Jak się czujesz w tej roli?

- Jestem aktorką i zawsze nią będę. Reżyserowanie to przygoda na chwilę.

Pomysł na spektakl narodził się przy okazji letnich warsztatów teatralnych.

- To prawda. Prowadziliśmy je dla młodzieży wspólnie z Wojciechem Rogowskim. Wtedy dyrektor teatru zaproponował mi zrobienie tego spektaklu.

I tak w "Carskim synu" pojawią się lalki, rysunki, animacje. To duże przedsięwzięcie.

- Kilku kolegów jest po wydziale lalkarskim. Ja również, więc poszliśmy w tym kierunku. Beata Jasionek, nasza znakomita plastyczka, zajęła się robieniem lalek. Okazało się, że aktorka Karolina Suchodolska, która gra w zastępstwie w innym spektaklu, robi animacje i rysunki. I to takie, że wygrywa ogólnopolskie festiwale. Zaproponowałam jej współpracę i wykonała niesamowitą pracę. A podstawą całości jest muzyka, którą stworzył człowiek genialny, czyli Maciej Osada-Sobczyński.

A teksty do piosenek napisał Tomasz Ogonowski, prywatnie Twój mąż.

- Kiedy zobaczyłam tekst, aż mi się oczy zaświeciły. Podobają mi się rosyjskie bajki. Na nich się wychowałam. Ale uznałam, że przydałby mi się dramaturg. Tomek jest dziennikarzem, więc słowo jest dla niego codziennością. Pomógł mi opracować tekst i napisał piosenki. Okazało się, że są zabawne, ilustracyjne, że ma do tego smykałkę.

Dla kogo zrobiliście spektakl?

- Na pewno nie dla dwu-, trzylatków, bo takie dzieci mogą się bać. To spektakl familijny. Z happy endem.

***

O spektaklu

"Carski syn" na podstawie utworu Władimira Masłowa "Iwan - carski syn, szare wilczysko i inni" to sztuka oparta na motywach baśni rosyjskich. Premierę spektaklu zaplanowano na sobotę, na godz. 16, na deskach BTD przy ul. Modrzejewskiej 12 w Koszalinie. Można go będzie też zobaczyć w niedzielę o godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji